İftarda, sahurda yoğurt yiyin

İftarda, sahurda yoğurt yiyin

Ramazanda uzun süre aç kalmanın ve gıdaları yeteri kadar çiğnemenin gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine sebep olacağını belirten Diyetisyen Elvan Odabaşı, özellikle sahur öğününde tercih edilecek besinlerin...

Ramazanda uzun süre aç kalmanın ve gıdaları yeteri kadar çiğnemenin gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine sebep olacağını belirten Diyetisyen Elvan Odabaşı, özellikle sahur öğününde tercih edilecek besinlerin doyurucu gücünün oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Ramazan ayında yapılan yanlış besin seçimlerinin  kabızlık şikayetini artırabileceğini anlatan Odabaşı “Sindirim siteminin dengesinin korunmasında “dost” bakteriler olarak adlandırdığımız probiyotikler ve bu “dost” bakterilerin üremesine yardımcı besin parçaları olan prebiyotikler önemli yer tutar” dedi. Yiyecek seçimi ile bağırsaklardaki dost bakterilerin sayısının artırılabileceğini ifade eden Odabaşı, “Bunun için en iyi probiyotik kaynağı olan yoğurt, peynir, ayran, fazla tuzlu olmamak şartıyla turşu tüketebilirsiniz” diye anlattı.

Türkiye

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.