İETT'nin 2019 bütçesi onaylandı

İETT'nin 2019 bütçesi onaylandı

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (İETT) 2 milyar 500 milyon liralık 2019 bütçesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı.

Belediyenin Saraçhane'deki Meclis salonunda dün başlayan ancak çıkan  tartışma üzerine ertelenen İETT Genel Kurulu gerçekleştirildi. CHP'li Meclis  Üyesi Hakkı Sağlam'ın konu üzerine konuşma yaparken "Zavallı Uysal, ne yapsın?"  çıkışı nedeniyle görüşülmeyen İETT'nin 2019 bütçesi görüşüldü.

Sağlam, yaşanan gerginlik nedeniyle yarım kalan konuşmasına kaldığı  yerden devam etti. "Zavallı Uysal" ifadesini siyasi bir eleştiri olarak  kullandığını iddia eden Sağlam, İETT Genel Müdürü Ahmet Bağış'ın yaklaşık bir  yıldır vekaleten görev yaptığını hatırlatarak, "İETT Genel Müdürünün asaletini  neden vermiyorsunuz? Biz geldiğimizde İETT Genel Müdürü'nü asaleten atayacağız."  dedi.

Sağlam'ın konuşmasını bitirip özür dilemeden yerine oturmak  istemesine, Meclis Birinci Başkanvekili Ahmet Selamet müsaade etmedi.

Selamet, AK Partili meclis üyelerinin, Sağlam'dan 'Bir özür  beklediklerini' ifade ederek, "Hakkı Bey'in bunun gereğini yapacağına  inanıyorum." demesi üzerine Sağlam, "O ifadeyi siyasi eleştiri amacıyla  kullandım. İnsanlar gerektiğinde 'zavallı annem- zavallı babam' derler. Ben de  buna eşdeğer olarak kullandım." diyerek yerine oturunca tartışma çıktı.

AK Parti İBB Grup Sözcüsü Ömer Şahan, Sağlam tarafından hakaret  kastıyla söylenen sözün tutanaklardan çıkartılmasını isteyerek bunun için  teklifte bulunacaklarını belirtti.

Bunun üzerine Selamet, "Hakkı Sağlam, yanlış anlaşıldım. Sözümü geri  alıyorum' demezse oylama yapacağım. Ancak, kendisi 'o söz maksadını aşan bir  ifadedir' derse sorun çözülür" şeklinde konuştu.

Selamet'ten sonra söz alan CHP Meclis üyesi Ercan Erdem, tutanakların  belge olduğunu ve belgelerin ortadan kaldırılamayacağını bu nedenle de Sağlam  tarafından dillendirilen ifadenin tutanaklardan çıkartılamayacağını vurguladı.  Daha sonra meclis iç tüzüğünü okuyan Selamet, Erdem'in haklı olduğunu belirterek  Sağlam'ın sözünü geri almasını istedi.

  Tekrar söz alan Sağlam, "O sözü hakaret maksadıyla söylemedim. Eğer  hakaret olarak algılandıysa sözümü geri alıyorum" ifadelerini kullandı.

Oturumdaki tansiyonun düşmesinden sonra Selamet, İETT'nin 2019  bütçesini oylamaya sundu. CHP meclis üyelerinin ret oyu verdiği oylamada,  İETT'nin 2 milyar 500 milyon liralık 2019 bütçesi, oy çokluğu ile kabul edilerek  meclisten geçti.

 İETT Genel Müdürü Bağış, kısa bir konuşma yaparak 2019 bütçesinin  hayırlara vesile olmasını diledi.

Haber 7

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.