1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İçişleri Bakanlığı'na özerklik yetkisi mi verildi? Açıklama geldi
İçişleri Bakanlığı'na özerklik yetkisi mi verildi? Açıklama geldi

İçişleri Bakanlığı'na özerklik yetkisi mi verildi? Açıklama geldi

Dün sosyal medyada yayılan bir iddia İçişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı. Bakanlık, medyada çıkan 'Özerklik yetkisi' haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

A+A-

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yer alan "ülkenin idari bölümlere ayrılması, il ve ilçelerin genel idarelerini düzenlemek" görevine ilişkin haberler yayınlandığı hatırlatıldı. 

Söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı, eksik ve yanlış bilgi içerdiği vurgulanan açıklamada, bahse konu yetkinin, mülga edilen 1985 tarihli 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'da yer aldığı belirtildi.

Kanunun 2. maddesinin (g) bendinde "Ülkenin idari bölümlere ayrılması, il ve ilçelerin genel idarelerini, mahalli idareleri ve bunların merkezi idare ile olan alaka ve münasebetlerini düzenlemek", 9. maddesinin (b) bendinde ise "Mülki idare birimlerinin kurulmasına, kaldırılmasına, sınır ve adlarının değiştirilmesine, merkezlerinin belirtilmesine, mülki ayrılma ve birleşmeler ile köy, önemli mevki ve tabii yer adlarının değiştirilmesine ait işlemleri yürütmek, mülki idare birimleriyle ilgili yayınlar yapmak" ifadelerinin yer aldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"1 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirtilen görev, 1985 tarihli kaldırılan İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'da yer alan görev ve yetkilerin tekrarından ibaret olup, yeni bir düzenleme değildir. 1985 sayılı kanunda da sözü edilen görev ve yetkiler, il ve ilçe mülki sınırlarının belirlenmesi ve sınır uyuşmazlıkların giderilmesi amacına ilişkindir."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.