Humus Yermuk kampını aratmıyor

Humus Yermuk kampını aratmıyor

Esed rejiminin Suriye'de 3 yılı aşkındır sürdürdüğü savaş ülkenin birçok kentini açık hava hapishanesine çevirdi.

A+A-

Suriye Türkmen Kitlesi Koordinatörü Samir Hafez, Humus'taki yaşamın Yermuk kampını aratmadığını söyledi.

Oktay Mehmet'in haberi:

Esed rejiminin Suriye'de 3 yılı aşkındır sürdürdüğü savaş ülkenin bir çok kentini açık hava hapishanesine çevirdi. Ülkede insanların açlıktan hayatını kaybettiği Şam'daki Yermuk Kampı'nın dışında uygulanan ambargo sonucu yıllardır ilaç ve yiyecek girişi olmayan pek çok bölge bulunmakta. Suriye Türkmen Kitlesi Koordinatörü Samir Hafez, 1.5 yıldır uygulanan ambargo neticesinde ilaç ve yiyecek girişinin yasaklanan Humus'un eski mahallesinde yaşam şartlarının Yermuk'ü aratmadığını söyledi.

KAMPIN DIŞINA ÇIKAN VURULUYOR

Aşağı Humus'ta Türkmen ve Arap nüfustan oluşan 12 bin 500 kişinin yaşadığı vurgulayan Samir Hafez, 'Ambargo altındaki Humus Kampı'nda durum Yermuk Kampı'ndan pek farklı değil. Yiyecek bulamayan insanlar bir yılı aşkındır, kedi, fare, çeşitli otlar ve ağaç kabuklarını yiyerek ayakta kalmaya çalışıyorlar. Yiyecek bulmak için kampın dışına çıkanlar ise etrafta konuşlanan keskin nişancılar tarafından vuruluyor'' dedi. Keskin nişancıların Sırp ve Alman vatandaşı olduğu ifade ediliyor' dedi.

SAYGI DURUŞUNDA ANLAŞTILAR

Cenevre 2 görüşmelerinden bir sonuç çıkmadığını ifade eden Hafez, rejimin temsilcileri ÖSÖ'nün ateşkes, yardım koridoru açılması gibi taleplerini kabul etmediğini söyledi. Hafez, 'Yedi gün süren toplantılarda tarafların anlaştıkları tek madde bugüne kadar ölenler için bir dakikalık saygı duruşu oldu' dedi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.