'Hükümetin çalışmaları Romanların özgüvenini artırdı'

'Hükümetin çalışmaları Romanların özgüvenini artırdı'

İzmir Roman Derneği Başkanı Cıstır, "Hükümetin son 10 yıldır Romanlara yönelik yaptığı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Roman vatandaşların özgüvenleri arttı" dedi.

A+A-

Hükümetin son yıllarda Romanlara yönelik çalışmaları, Roman vatandaşları mutlu ediyor.

İzmir Roman Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümet politikalarının Roman vatandaşları son derece memnun ettiğini söyledi.

Hükümetin son 10 yıldır Roman vatandaşlara yönelik ciddi çalışmalar yaptığını belirten Cıstır, yetkililerin Roman vatandaşları muhatap almasının çok güzel bir şey olduğunu kaydetti.

 "Roman açılımı ile daha görünür olduk"

Hükümetin yaptığı çalışmalarla Romanların ve sorunlarının daha görünür hale geldiğini aktaran Cıstır, "Önceden Romanlar toplumdan dışlanan, ötelenen insanlar olarak görülüyordu. Halen bazı bölgelerimizde bu tür yaklaşımlar oluyor ama yok denilecek kadar az seviyelere indirildi. Çünkü hükümetimiz, özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Romanlara sahip çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Cıstır, hükümetin çalışmaları ile Romanlara yönelik toplumda bir sempati oluştuğunu dile getirerek, "Roman açılımı ile daha görünür olduk. Hükümetin son 10 yıldır Romanlara yönelik yaptığı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Roman vatandaşların özgüvenleri arttı. Romanlar artık kendilerini daha özgür bir şekilde ifade edebiliyor." diye konuştu.

Romanların artık istihdama daha kolay katılabildiklerine işaret eden Cıstır, özellikle Roman mahallelerinde okuma-yazma oranlarında ciddi artış yaşandığını vurguladı.

 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.