Hudut karakollarına saldırılara tepkiler

Hudut karakollarına saldırılara tepkiler

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK/YPG unsurlarının kontrolündeki bölgeden Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki hudut karakoluna yapılan saldırılar, Tel Abyadlı bir grup sığınmacı tarafından kınandı.

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK/YPG unsurlarının kontrolündeki bölgeden Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki hudut karakoluna yapılan saldırıya, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan bir grup Tel Abyadlı tepki gösterdi.

Eski Akçakale Gümrük Kapısı önünde toplanan grup, tekbir getirip slogan atarak kendilerine ait topraklarda terör örgütü PYD/PKK/YPG unsurlarının bulunmasını protesto etti.

Gruptakiler adına açıklamada bulunan Tel Abyadlı Yasin Abo, PYD/PKK/YPG'nin topraklarını işgal etmesini protesto etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Topraklarını geri istediklerini ifade eden Abo, "Toprağımızı, vatanımızı milletimizi aldılar. Yeter artık, vatanımızı istiyoruz, nereye kadar sürecek bu zulüm. ABD, Rusya, Arap devletleri, evlerimizi, arazilerimizi verdiler onlara. ABD ve PYD, şu anda evlerimizde oturuyor. Vatanımızı terk etsinler." dedi.

"Suriye'nin bölünmesine müsaade etmeyeceğiz"

Ahmed Yunus ise terör örgütünün ilçeyi işgal etmesi nedeniyle Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Terör örgütünün ilçenin demografik yapısını değiştirdiğine dikkati çeken Yunus, "Terör örgütü, bölgelerimizi istila etti. Afrin'den, Ayn el Arap'tan (Kobani), Kamışlı'dan ve Rakka'dan buraya gelip Kürt aileleri yerleştirdiler. Şu anda bizim topraklarımızı ekip biçiyorlar. Biz asla ve asla Suriye'nin bölünmesine müsaade etmeyeceğiz. PYD/PKK/YPG ve diğer işgalci güçleri vatanımızda istemiyoruz." diye konuştu.

Türk askerine yönelik saldırıyı kınadığını vurgulayan Yunus, kendilerine kucak açan Türk halkına yapılan saldırıyı kendilerine yapılmış saldırı olarak gördüklerini dile getirdi.

İbrahim Habib de ülkelerindeki iç savaştan önce Tel Abyad ve çevresindeki Kürt nüfusun yüzde 3 olduğunu ancak PYD/PKK/YPG unsurlarının bölgeye gelmesiyle bu oranın değiştirildiğini söyledi.

Terör örgütünün ilçeyi ele geçirmesi nedeniyle tehcir edildiklerini vurgulayan Habib, "Onların yüzünden vatanımızı bırakarak Türkiye'ye güç etmek zorunda kaldık. Türkiye bize kapılarını, evlerini açtı. Biz topraklarımızda ABD'yi, Rusya'yı, PYD/PKK/YPG görmek istemiyoruz." ifadesini kullandı.

"Teröristler Türkiye'nin gücünü denemeye çalıştı

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan son dönemlerde karakolları hedef alan saldırılarla teröristlerin Türkiye'nin gücünü denemeye çalıştığını söyledi.

Ayhan, Tel Abyad'ın asıl sahiplerinin Araplar ve Türkmenler olduğunu ancak dış güçlerin yoğun çaba ve desteğiyle terör örgütü PYD/PKK'nın bu bölgede bir süredir hakimiyet kurduğunu hatırlattı.

Kısa süre içerisinde ilçenin karşısında başta ABD ve İngiltere olmak üzere aralarında YPG'nin de bulunduğu farklı gruplara ilişkin bayrakların dalgalandığına işaret eden Ayhan, "Karşımızda adeta bir bayraklar kombinasyonu yapıldı. Yüzde 97'si Arap ve Türkmen olan Tel Abyad'ta tehcir politikası uygulanıyor. Bu bayraklar formaliteden başka bir şey değil, bir asılıyor bir indiriliyor." dedi.

"Türkiye'nin muz devleti olmadığını görecekler"

Türkiye'nin akrabalık ve komşuluk ilişkisi uzun yıllara dayanan Suriye'de yaşananlara sessiz kalamayacağını anlatan Ayhan, zalimin zulmü karşısında Türkiye'nin mazlumun yanında olan tavrını sürdüreceğini bildirdi.

Ayhan, Suriye'de 6 yıldır devam eden iç savaşın elbet bir gün biteceğine değinerek, Türkiye'nin Suriye'de demografik yapının değişmeden sağlanacak toprak bütünlüğünden yana olduğunu aktardı.

Türkiye'ye yönelik saldırılardan Suriye'de bulunan asıl söz sahibi konumundaki Kürtlerin de rahatsız olduğuna dikkati çeken Ayhan, "Son dönemde hudut karakollarımıza yaptıkları saldırılarla bizi denemeye çalışıyorlar. Türkiye'nin muz devleti olmadığını görecekler, ordumuzla ve milletimizle gücümüzü göstereceğimiz gün yakındır. Türkiye sınırında eski günlerdeki gibi komşularının hakimiyet kurmasından yanadır. Ne ABD'si ne de Rusya'sı Suriye'de Kürtlerin egemenliğini kurmasından yanadır sadece kendi menfaatlerini rahatlıkla uygulayabilmenin peşindedirler. Karşıda bulunan Kürtler de bu durumdan rahatsızdır." diye konuştu.

"Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor" 

Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla da küresel güçlerin Türkiye'ye diz çöktürmek için yoğun çaba gösterdiğine işaret etti.

Yıllardır terör örgütü PKK'nın da bu güçlerin oyunu nedeniyle Türkiye'de eylemler yaptığını vurgulayan Atilla, "ABD'in yoğun desteğiyle Ceylanpınar'ın karşısındaki Rasulayn'ın da Akçakale'nin karşısındaki Telabyad'ın da tek kurşun sıkılmadan tehcir politikasıyla PYD'ye bırakıldı. Suriye sınırında ana amaç Kürt toplumu kullanılarak bir PKK devleti oluşturmaktır." dedi.

"Asıl hedef Irak petrolüne Türkiye'nin saf dışı edilerek ulaşılması"

ABD'nin başını çektiği dış güçlerin emellerine PKK/PYD taşeron örgütünü kullanarak ulaşmaya çalıştığını vurgulayan Menderes Atilla, cahil olan bazı işbirlikçi kendini Kürt sayanların da ABD'nin ekmeğine yağ sürdüğünü dile getirdi.

Türkiye'nin ortak düşmanlarının tek hayal etrafında üşüştüğünü gözlemlediklerine işaret eden Atilla, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin ortak düşmanlarının tek hayali Suriye'nin kuzeyinde bizim olmadığımız bir koridor oluşturmaktır. Bu koridor, ABD'ye, Rusya'ya, İsrail'e ve Avrupa'ya ortak katkı sağlayacaktır. Asıl hedef Irak petrolüne Türkiye'nin saf dışı edilerek ulaşılmasıdır. İkinci hedef ise Türkiye'nin güneyinde oluşturulan terör örgütleriyle mücadele ederken zayıflayarak ekonomik anlamda güç kaybetmesine neden olmaktır. Türkiye'nin terör örgütleriyle oyalanarak gelişmesinin ve büyümesinin önüne geçilmek isteniyor ama başaramayacaklar." 

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.