1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hintli Müslümanların durumu iç karartıcı
Hintli Müslümanların durumu iç karartıcı

Hintli Müslümanların durumu iç karartıcı

Hintli Müslümanların durumu iç karartıcı

A+A-

Hindistan'da kısa bir süre önce yapılan genel seçimler sırasında başlıca tartışma konularından biri olan 'azınlık hakları' meselesinde, büyük ölçüde Müslümanlara odaklanılırken, 'Batı Bengal'de Müslümanların Statüsü' başlıklı araştırma raporu, durumun pek de iç açıcı olmadığını gösterdi.

Düşünce kuruluşları Association SNAP ve Guidance Guild'in, Batı Bengal eyaletinde 100 bin haneyle yaptığı, Müslüman topluluk içindeki farklılıkların da incelendiği araştırmanın raporunda, 'bu hanelerin yaklaşık yüzde 65'inde düşük gelirli ailelerin yaşadığı, istikrarlı bir yaşam biçiminin var olmadığının' gözlendiği belirtildi.

EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞÜK

Düşük gelirli hanelerin neredeyse yarısında, geçici işçi olarak çalışanların yaşadığı, Müslümanların eğitim seviyesinin de 'iç karartıcı' olduğu görüldü.

DÖRTTE BİRİ MÜSLÜMAN

Hanelerin yüzde 17'sinden fazlasında okur-yazar yetişkin bulunmadığı, yarısından fazlasında ilkokuldan sonra öğrenim görmeye devam eden olmadığı gözlendi. 2001 yılı verilerine göre, Batı Bengal'de nüfusun dörtte birini Müslümanlar oluşturuyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.