Hindistan'da aydınlardan Cammu Keşmir için çağrı

Hindistan'da aydınlardan Cammu Keşmir için çağrı

Hindistan'da aralarında siyasetçi, gazeteci ve akademisyenlerin bulunduğu 284 kişi, Başbakan Modi ve Cumhurbaşkanı Kovind'e bir dilekçe gönderdi

A+A-

Hindistan'da aydınlar, Başbakan Narendra Modi ve Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind'e Cammu Keşmir'deki kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu.

Aralarında siyasetçi, gazeteci ve akademisyenlerin olduğu 284 kişinin imzaladığı ve Başbakan Modi ve Cumhurbaşkanı Kovind'e hitaben yazılan dilekçede, "Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesindeki insani koşulların kabul edilemez olduğu, hükümetin, kısa bir süre önce Kerala Yüksek Mahkemesi tarafından temel hak ilan edilen cep telefonu ve internet bağlantısını yeniden sağlaması gerektiği" ifade edildi. 

Dilekçede şunlar kaydedildi:

"Demokratik nedenlerle de bu durumu kabul edilemez buluyoruz. Hükümet Cammu Keşmir'de ifade özgürlüğünü ve yaşamlarını etkileyen düzenlemeyi tartışma haklarını ellerinden alıyorsa, ülke çapında bunu yapmalarını ne engelleyebilir? Tecridi kaldırmak, Cammu Keşmir'de yasama meclisi seçimleri yapmak, insanların 370. madde ve eyalet olma durumu hakkında karar vermesine izin vermek için çok geç değil. Hükümete bunun için çağrı yapıyoruz."

Dilekçede ayrıca Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırma ve bölgeyi iki birlik toprağına ayırma kararının, yerel yetkililere danışılmadan alındığına vurgu yapıldı.

aa

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.