Hindistan Yüksek Mahkemesi'nin gündemi 'Boş ol, boş ol, boş ol'

Hindistan Yüksek Mahkemesi'nin gündemi 'Boş ol, boş ol, boş ol'

Yüksek Mahkeme, erkeklerin üç kez "Boş ol" diyerek eşlerini boşayabilmesi uygulamasıyla ilgili şikâyetleri görüşmeye başladı

Hindistan Yüksek Mahkemesi, erkeklerin üç kez "Boş ol" diyerek eşlerini boşayabilmesi uygulamasıyla ilgili şikayetleri görüşmeye başladı. Mahkeme, "Talak" adı verilen bu uygulamanın İslam'daki yerini inceleyecek.

Hindistan, dünyada erkeklerin "Boş ol" diyerek karılarını boşayabildiği az sayıdaki ülkeden biri. Pakistan ve Bangladeş gibi birçok İslam ülkesinde talak yasak.

Beş farklı dine mensup yargıçlardan heyet

Hindistan'daki bazı sivil toplum örgütleri, "ayrımcı" olarak niteledikleri uygulamayla ilgili olarak, Hindistan yasalarının ve Kuran'ın erkeklere böyle bir hak vermediğini savunuyor.

Mahkemelerin dini konulara müdahalesine karşı çıkan İslami kuruluşlar ise "Talak"ın İslamiyet'te yeri olduğunu ve bunun tartışma konusu yapılamayacağını söylüyor.

Başbakan Narenda Modi liderliğindeki hükümet "Boş ol" uygulamasına yönelik incelemeye destek veriyor. Yüksek Mahkeme'de bunun için beş farklı dine mensup yargıçların katıldığı bir heyet oluşturuldu. Kurul bazı Müslüman kadın dernekleri ve insan hakları kuruluşlarının şikayet dilekçelerini karara bağlayacak.

Hindistan'da yaklaşık 155 milyon Müslüman yaşıyor

Uygulamayı savunun gruplara, dosyalarını hazırlayabilmesi için 3 gün süre tanındı. Yüksek mahkemedeki oturumların 19 Mayıs'ta sona ermesi, kararın da birkaç hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Hindistan'da yaklaşık 155 milyon Müslüman yaşıyor. Ülkenin en büyük dini azınlığın Müslümanların evlilik ve boşanmalarında şeriat kuralları geçerli. 1937'de yürürlüğe giren bir yasayla devlet Müslümanlar arasındaki kişisel meselelere müdahale edemiyor.

BBC

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.