Hindistan muhalefeti, Başbakan Modi'yi Müslümanlara nefret söylemiyle suçluyor

Hindistan muhalefeti, Başbakan Modi'yi Müslümanlara nefret söylemiyle suçluyor

Hindistan'da muhalefet, Başbakanı Narendra Modi'nin Müslümanlarla ilgili sözlerinin 'nefret söylemi' olduğunu belirterek seçim komisyonunun harekete geçmesini istedi

Hindistan'ın ana muhalefet partisi, Başbakan Narendra Modi'yi, bir seçim mitinginde Müslümanları "ülkeye sızanlar" olarak nitelendirmesinin ardından nefret söylemiyle suçluyor.

Rajasthan eyaletinde düzenlenen mitingde, Kongre partisi hükümetteyken "ülke kaynakları üzerinde ilk hakkın Müslümanlarda olduğunu söylediğini" hatırlatan Modi, "Zorlukla kazandığınız paranın ülkeye sızanlara verilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Modi konuşmasında, Müslümanların daha fazla çocuk sahibi olarak Hindu nüfusunu geçtiğine dair Hindu milliyetçisi bir efsaneye de atıfta bulundu.

Hindistan'ın 1,4 milyarlık nüfusunun yüzde 80'ini Hindular, yüzde 14'ünü (200 milyon) ise Müslümanlar oluşturuyor.

Modi'nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) daha önce Müslümanları, Bangladeş ve Pakistan'dan Hindistan'a geçen yasadışı göçmenler olarak tanımlamıştı.

"NEFRET SÖYLEMİ"

Kongre partisinin başkanı Mallikarjun Kharge, Modi'nin yorumlarını "nefret söylemi" olarak nitelendirdi.

Kharge sosyal medya platformu X'te "Hindistan tarihinde hiçbir başbakan Modi kadar makamının saygınlığını düşürmemiştir" diye yazdı.

Kongre sözcüsü Abhishek Manu Singhvi, Modi'nin sözlerini "son derece sakıncalı" olarak nitelendirdi; Hindistan Seçim Komisyonu'ndan harekete geçmesini istedi.

Hindistan Seçim Komisyonu'nun kuralları, adayların oy toplamak için "kast veya toplumsal duygulara hitap etmesini" yasaklıyor.

Komisyonun kuralları kendi başına yasal olarak bağlayıcı değil, ancak ihlaller nedeniyle bildirimler yayınlayabilir ve kampanyacıları belirli bir süre için askıya alabilir.

Ancak Komisyon sözcüsü "Yorum yapmayı reddediyoruz" dedi.

"MÜSLÜMANLAR İSTİSMAR EDİLİYOR"

Müslüman milletvekili ve All India Majlis-e-Ittehad-ul-Muslimeen partisinin başkanı olan Asaduddin Owaidi, "Modi bugün Müslümanları göçmenler ve çok çocuklu insanlar olarak adlandırdı. Modi'nin 2002'den bugüne kadar tek garantisi Müslümanları istismar etmek ve oy almak olmuştur." diye konuştu.

Hindu milliyetçisi olan Modi'yi eleştirenler, partisi BJP'nin 2014'te ve 2019'da seçimi kazanmasından bu yana Hindistan'ın çeşitlilik ve laiklik geleneğinin saldırı altında olduğunu söylüyor.

Ülkede Müslümanlara yönelik baskılar son dönemde arttı. Hindular için kutsal sayılan sığır eti yedikleri ya da inek kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla çok sayıda Müslüman Hindu çeteler tarafından linç edildi. Müslümanların işyerleri boykot edildi, evleri ve işyerleri buldozerlerle yıkıldı ve ibadet yerleri ateşe verildi.

Çoğu ankete göre Modi ve Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi'nin kazanması bekleniyor. Sonuçlar 4 Haziran'da açıklanacak.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.