1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hileli ürünlere ceza yağdı
Hileli ürünlere ceza yağdı

Hileli ürünlere ceza yağdı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yılın ilk 6 ayında 143 bin 427 sayaç, hazır ambalajlı mamul, sanayi ve petrol ürünü denetledi. 8 bin 500 civarındaki üründe uygunsuzluk tespit eden Bakanlık, bu ürünler için 2 milyon lira ceza verdi.

A+A-
Yılın ilk yarısındaki denetimlerini sonuçlandıran Bakanlık, uygunsuzluğu tespit edilen ürünlerden bazıları için toplatma kararı verirken, bazılarına ceza verilmesine veya uygunsuzluğun düzeltilmesi için süre verilmesine karar verdi.
 
Bakanlık, yılın ilk yarısında toplam 40 bin 141 farklı modelde sanayi ürünü denetledi. Bunlardan 7 bin 784'ü uygunsuz bulunurken, 462 farklı ürün teste gönderildi, 29 farklı marka/model hakkında ise toplatma kararı verildi. 2 bin 12 adet üründeki uygunsuzluğun düzeltilmesi için süre veren Bakanlık, tespit edilen uygunsuzluklara ilişkin ise toplam 1 milyon 416 bin 777 lira idari para cezası uyguladı.
 
Toplatma kararı verilen 29 üründen 15'i basınçlı ekipmanlar, 9'u otomotiv ürünü, 4'ü elektrikli ekipman, 1'i de asansör oldu.
 
Bu dönemde en çok denetlenen ürün grupları elektrikli ekipmanlar ve taşınabilir basınçlı ekipmanlar olurken, en fazla uygunsuzluk yine asansörlerde görüldü. Buna paralel olarak Bakanlık, en fazla cezayı da asansörler için kesti. Asansörlerin ardından en fazla ceza elektrikli ekipmanlar ile basınçlı ekipmanlara uygulandı.
 
Sanayi ürünleri için, yılın ilk 6 ayında denetlenen ürünlerde ortalama uygunsuzluk oranı yüzde 19,4 oldu.
 
Sayaç denetimleri
 
Yılın ilk yarısında sayaç ve ölçü aletlerinin bulunduğu yasal metroloji alanında ise toplam 90 bin 548 ürün denetlendi. Bu denetimlerde uygunsuzluğu tespit edilen 547 ürün için 521 bin 180 lira para cezası verildi.
 
Bakanlık, hazır ambalajlı mamuller ile petrol ve petrol ürünlerine ilişkin yaptığı denetimlerde ise toplam 12 bin 937 ürünü inceledi ve uygunsuzluğu tespit edilen hazır ambalajlı mamuller için 58 bin 117 lira para cezası uyguladı. Petrol ve petrol ürünlerinde mevzuata aykırılıkları tespit edilen ürünlere ilişkin cezai müeyyideler ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından veriliyor.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.