1. HABERLER

  2. NUR TALEBELERİ

  3. Hilaliye'de 52 yılda 3 bin hafız yetişti
Hilaliye'de 52 yılda 3 bin hafız yetişti

Hilaliye'de 52 yılda 3 bin hafız yetişti

39. mezuniyet töreni yapıldı

A+A-
Manisa’nın Akhisar ilçesinde 52 yılda 3 bine yakın hafız yetiştiren Hilaliye Eğitim Vakfı’nın bu yılki 39. mezuniyet töreni, komşu ilçe Soma’da meydana gelen facia sebebiyle buruk geçti. 
 
İstanbul’dan Van’a Erzurum’dan Aydın’a kadar yurdun değişik şehirlerinden gelerek hafız olan 29’u kız, 43’ü erkek 72 talebenin okuduğu binlerce hatim, merasimde şehit olan 301 madenciye bağışlandı, binlerce kişinin katılımıyla da dua edildi. Şehit madencilerden Ramazan Mercan’ın Hilaliye’de okuyan 10 yaşındaki oğlu İbrahim Mercan’ın Fatiha suresini tilavet etmesi, katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Mercan’ın üniversiteyi bitirinceye kadar tüm eğitim masraflarını Hilaliye Eğitim Vakfı üstlendi.
 
Miraç gecesinin gündüzünde düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘ümmetin en şereflileri’ ve ‘yürüyen Kur’an’ olarak nitelediği hafızların Kur'an'ı Kerim'i, Kur’an’ın da hafızları koruduğunu söyledi. Erbaş’ın verdiği bilgiye göre, 1975’ten bugüne Diyanet’e bağlı kurslarda 115 bin hafız yetişti. Yine Diyanet’in mevcut kadrosunda 27 bin hafız imam bulunuyor. Her yıl Kur’an kurslarında eğitimlerini tamamlayan 7-8 bin civarında hafız adayı 150 kişilik komisyona başvuruyor, 4-5 bini başarılı oluyor. 
 
TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU KATILDI
 
Kur’an kurslarına daha çok kız talebelerin rağbet gösterdiğini, öğrencilerin yüzde 20’sinin erkek olduğu bilgisini veren Ali Erbaş, “Milletimizden özellikle erkek çocuklarını kurslara göndermesini istiyoruz. Bu mihrap ve minberlerin hafız imamlara ihtiyacı var.” çağrısı yaptı. 
 
Cemiyete katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da bu güzel organizasyonla kalplerin ferahladığını ifade etti. Hilaliye’nin kurucusu merhum Şahin Yılmaz Hocaefendi başta olmak üzere Kur’an aşıklarının himmetleriyle peygamber aşığı bir nesil yetiştiğini belirten Hisarcıklıoğlu, zahmet çekerek hafız olan talebelerin çok şerefli bir mertebe kazandığının altını çizdi. 
 
YENİ KÜLLİYE İNŞAATI HİMMET BEKLİYOR
 
Hilaliye Eğitim Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz da geçen yıl temeli atılan 33 bin metrekare kapalı alana sahip yeni külliye binası inşatının devam ettiğini söyledi. 900 öğrenci kapasiteli külliye, ana hatlarıyla 2 bin 700 kişilik Şahinbey Camii, hafızlık hazırlık eğitimi, hafızlık eğitimi, kuran ilimleri araştırma merkezi, vakıf yönetim ofisi ile öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını görebilecekleri spor ve çok amaçlı salonlar, sosyal mekanlardan oluşuyor. Şahinbey Camii’nin iki minaresinden birinin kaba inşaatı şerefesine ulaştı, üç büyük kubbenin yapım aşamasına gelindi. Her bir kubbenin inşaatı yaklaşık 1,5 ay sürecek. Vakıf merkezi hizmet binası, yanındaki hafızlık sonrası ve hizmet içi eğitim binalarının da bodrumları bitmiş durumda. Yakında diğer blokların hafriyatına başlanacak. “Talebin çok fazla olması bizi bir an önce bitirmeye zorluyor. İnşallah Müslümanların maddi ve manevi yardımları ile sekteye uğramadan bir an önce Kur'an taliplerinin ve talebelerinin hizmetine girmesini Cenab-ı Hak’tan dua ve niyaz ediyoruz. İnşallah seneye camimiz bitmiş olur.” diye konuşan Yılmaz, 35 milyon liraya mal olacak Hilaliye külliye inşaatına hayırseverlerin desteğini beklediklerini vurguladı. Cep telefonlarından ‘BAGIS’ yazıp 3395’e kısa mesaj (SMS) göndererek 5 TL bağışlanabiliyor. Ayrıca vakfa ait www.hilaliye.com adresinde yer alan banka hesaplarına yardım iletilebiliyor. 
 
SENAİ DEMİRCİ SUNDU
 
Hafız öğrencilerin Kur’an tilaveti ve Vakıf Başkanı Yılmaz’ın duasıyla sona eren programda, 2009’da dünya Kur’an-ı Kerim okuma birincisi olan İstanbul İstoç Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu, dünya ikinciliği ve Türkiye birinciliği bulunan İstanbul Beykoz Riva Camii İmam Hatibi Mehmet Bilir’in aralarında bulunduğu meşhur hafızlar Kur’an tilavet etti. Araştırmacı-yazar Senai Demirci’nin sunduğu programa AK Parti Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi ve Uğur Aydemir, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, İl Müftüsü Sinan Cihan’ın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından binlerce vatandaş katıldı.
 
Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.