Hilaliye’de 104 hafız için icazet merasimi düzenlenecek

Hilaliye’de 104 hafız için icazet merasimi düzenlenecek

49 erkek ve 55 kız olmak üzere toplam 104 hafız mezun oluyor

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Hilaliye Eğitim Vakfı bünyesinde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Hilaliye Kur’an Kursları 43. Hafızlık Merasimini yapıyor. Akhisar’da bulunan Hilaliye Erkek Kur’an Kursunda ve Akhisar ile Uşak’ta bulunan Hilaliye Kız Kur’an Kurslarında hafızlığını tamamlayan 49 erkek ve 55 kız olmak üzere toplam 104 hafızın icazet merasimi 6 Mayıs 2018 Pazar günü Hilaliye Külliyesi Şahin Hoca Camiinde yapılacak. 

Sabah saat 9’da başlayacak olan hafızlık merasimi halen inşaatı devam etmekte olan Hilaliye Külliyesinin hizmete giren Şahin Hoca Camiinde yapılacak.

15 bin kişilik bir cemaatin katılımı bekleniyor

Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcileri, öğrenci velileri ve Kur’an dostlarından oluşan yaklaşık 15 bin kişilik bir cemaatin katılımının beklendiği, hafızlık merasiminde; ülkemizin ünlü kârileriyle, İranlı meşhur kâri (okuyucu) Vahid Nazarian ve mezun olan hafız öğrenciler Kur’an-ı Kerim tilaveti yapacaklar. 

Yaklaşık olarak 5 saat sürmesi planlanan program dua ile sona erecek, öğle namazına müteakip misafirlere ikramda bulunulacak. 

Hilaliye Kur’an Kursu

Ülkemizin en önemli hafızlık müesseselerinden biri olan Hilaliye Kur’an Kursları eğitim ve öğretimde 56. yılını geride bıraktı. Hilaliye’den bugüne kadar 3 bini aşkın hafız yetişti. 56 yıllık eğitim öğretim hayatında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ülkemizde yapılan hafızlık yarışmalarında bir çok başarı ve birincilik elde edildi.

2014 ve 2017 yılarında dünya hafızlık yarışmalarında Türkiye’yi Hilaliye Kur’an Kursu öğrencileri temsil etti. 2018 yılı Mayıs ayı içerinde Dubai’de yapılması beklenen dünya hafızlık yarışmasında da ülkemizi 2017 yılı Türkiye 1.si olan Hilaliye Kur’an Kursu öğrencisi İbrahim Onavcı temsil edecek.

Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıfa devam eden öğrencilerle, 8.sınıfı bitiren öğrencilerin yüzüne Kur'an-ı Kerim okuma ve hafızlık eğitimi gördüğü kurslardaki öğrenciler; aynı zamanda Özel Ortaokul, Özel Lise ve İmam Hatip Ortaokulu ile İmam Hatip Lisesini de okumaktadır. Hafızlığını bitiren öğrenciler Vakıf yönetimince derecelerine göre, umre, burslu özel okul vb. ödüller ile ödüllendirilmekte. Türkiye’nin değişik 50 vilayeti ile (yabancı uyruklu olarak) Etiyopya, Suriye, Sudan, Hollanda ve Kazakistan’dan öğrencilerin bulunduğu Hilaliye Erkek ve Kız Kur’an kurslarında yaklaşık 700 öğrenci eğitim görüyor. Bu yıl; 49 erkek ve 55 kız olmak üzere toplam 104 öğrenci hafız oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Akhisar Hilaliye Kur’an Kurslarında; Kur’an eğitimi, ilk olarak 1962 yılında merhum Şahin Yılmaz Hoca efendinin rehberliğinde başladı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.