Hiç kimse dini nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmamalı

Hiç kimse dini nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmamalı

Uluslararası Göç Örgütü Sözcüsü Viriri: AB ülkelerinin, göçmen kabulünde herhangi bir ayrımcılık yapması yasak. Hiç kimse, dini nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmamalı.

A+A-

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Itayi Viriri, bazı AB ülkelerinin sadece Hristiyan göçmenleri ülkelerine kabul edeceğini açıklaması hakkında, AB ülkelerinde herhangi bir ayrımcılığın uygulanmasının yasak olduğunu ifade ederek, dini nedeniyle göçmenlerin ayrımcılığa maruz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Viriri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, " AB ülkelerinin, göçmen kabulünde herhangi birayrımcılık yapması yasak. Hiç kimse, dini nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmamalı. Yeni bir ülkeye yerleşme, tamamen korunma amaçlı ise din gibi sınırlayıcı entegrasyon kıstasları kullanmak bu amacı temelinden çürütmektedir. Uluslararası korumaya ihtiyacı olan herkesin dini ne olursa olsun AB ülkelerine göçmen olarak kabul edilmesi gerekir" diye konuştu.

Dini ve etnik ayrımcılık uygulayarak ve göçmenleri seçerek ülkelerine kabul eden ülkelere yönelik Uluslararası Göç Örgütü olarak herhangi bir yaptırım uygulama güçlerinin olmadığını belirten Viriri, "IOM, sadece ülkelere  göçmen kabul ederken dini ve etnikayrımcılık yapmama 'tavsiyesinde' bulunabilir" dedi.

Avrupa'ya göçmen akını

Bu yıl Avrupa'ya giren göçmen ve mülteci sayısının Ortadoğu'da ve dünyanın farklı yerlerinde devam eden çatışmalar nedeniyle artmaya devam ettiğini kaydeden Viriri, IOM'nin, göçmen krizine cevap verme noktasında devamlı şekilde AB ülkelerine daha iyi koordine olma çağrısında bulunduğunu dile getirdi.

Viriri, "Tüm göçmenlere insancıl bir şekilde davranılmalı ve son günlerde Yunanistan ve Makedonya sınırında yaşanan üzüntü verici görüntüler tekrarlanmamalı" değerlendirmesinde bulundu.

Slovakya ve Çek Cumhuriyeti, Suriye'de savaştan kaçan ve sadece Hristiyan olan göçmenleri kabul edeceklerini duyurmuştu.

Makedon polisi, geçen hafta sonu Gevgeli kasabasından ülkeye geçmek isteyen göçmenlere müdahale etmişti. Daha sonra çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan bir gruba sınır kapıları açılmıştı.

Yunanistan’ın Makedonya sınırındaki 200 nüfuslu İdomeni köyüne ise her gün yüzlerce göçmen geliyor. Göçmenler buradan sınırı geçip Avrupa'ya ulaşmayı hedefliyor.

BM'ye göre, 2015'in başından bu yana Avrupa’ya yasa dışı yollardan girmek isterken Akdeniz'de can veren göçmen sayısı 2 bin 365'i buldu ve şu ana kadar 255 bin 152 göçmen Avrupa ülkelerine ulaşmayı başardı.

Bu yıl Akdeniz'i geçmeyi başarıp Avrupa ülkelerine varan 255 bin 152 göçmenin neredeyse yarısını Suriye'den kaçanlar oluşturuyor.

Geçen yılın tamamında 219 bin kaçak göçmen Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmış, yaklaşık 3 bin 500 kişi ise yolda yaşamını yitirmişti.

(AA)

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.