Her ziyarette enfeksiyon riski artıyor

Her ziyarette enfeksiyon riski artıyor

Hastanede ziyaretçilerin yanlış davranışları sonucunda dirençli mikroorganizmaların klinikler arası taşınarak enfeksiyon riskini arttırdığı bildirildi.

A+A-

Dezenfeksiyon, Antisepsi, Sterilizasyon Derneği (DAS) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Günaydın, AA muhabirine, hastanelerde yaşanan enfeksiyon sorunlarını anlattı. Hasta yakınlarının hasta olan kişiyi ısrarla ziyaret etmek istediğini vurgulayan Günaydın, "Enfeksiyon taşıyan hastaları ziyaret ettiğimizde o hastalarla olan temasla o enfeksiyonu bulaştırma riskimiz var. Hastayı ziyaret edip enfeksiyon etkenini alma durumumuz var. Hastalığımız varken kişiyi ziyaret etmemiz de sorun. Böyle bir durumda hastayı ziyaret etmekten kaçınmamız lazım. Burada sosyal ilişkileri ön planda tutarak o kişiyi ısrarla ziyaret etmek istiyoruz. Bizdeki enfeksiyon, ziyaret sırasında hastaya bulaşabiliyor" dedi.
Hasta yakınlarının ziyaretlerinde bulunanların kendi hastaları dışında diğer hastaları da ziyaret edebildiğini dile getiren Günaydın, şöyle konuştu: "Birden fazla hastayı ziyaret ediyoruz. Klinikler arası enfeksiyon etkenlerini taşıyoruz. Bu bizim için çok önemli bir sorun. Dirençli bir mikroorganizmayı başka bir kliniğe taşıyoruz. Bir hastadan başka bir hastaya, başka bir kliniğe taşıyoruz. Hasta yanında refakatçi kalan kişi akşamları odalar arası gezebiliyor. Hastane içinde yapılan bu komşuluk ilişkileri ciddi şekilde hastalar arasında enfeksiyon geçişine neden olabiliyor. Bir doktor hastaya elini değerken hastanın enfekte bölgesinden temiz bölgesine geçerken bile elini yıkamak zorundadır. Hasta kendi hastasına dokunuyor sonra gidip başka hastaya da dokunabiliyor. Hastane içinde, katlar arasında dolaşabiliyorlar. Bu kontrol edemediğimiz bir durum. Geldiğimiz noktada enfeksiyon etkenlerinde aşırı direnç, mantarlar ve mikroorganizmalar hastane içinde hızlı bir şekilde yayılıyorlar ve kontrol altına alamıyoruz. Bunlara etkili antibiyotikler bulmakta zorlanıyoruz. "

- "Personel eksikliği enfeksiyon yayılma nedeni"

Hastanelerde yaşanan yardımcı personel eksikliklerinin enfeksiyon riskini arttırdığına dikkati çeken Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle ciddi bir hemşire açığımız var. Bir hemşirenin normalde beş hastaya hizmet vermesi gerekirken 30 hastaya hizmet vermek zorunda kalabiliyor. Bu otomatik olarak el hijyenine uymaması anlamına geliyor. Çünkü her hastaya bir dakika merhaba dese 30 dakika eder. Oysa hastaları tedavi etmek zorunda, onlara ilaç vermek zorunda, müdahale etmek zorunda, bu nedenle hızlı bir koşuşturma ve sonuç olarak el hijyenine dikkat edememesi durumu var. Bu durumda enfeksiyonların hastane içinde yayılması çok ciddi bir sorun oluşturuyor."

- "Hastane enfeksiyonu kalite göstergesi"

Hastanelerde enfeksiyonun kalite göstergesi olduğunu vurgulayan Günaydın, "Uluslararası sistemde sıfır enfeksiyonu yakalayan hastaneler var, ülkeler var. Ülkemizde eskiye göre düşük olmakla birlikte yüzde 5-10 civarında. Bölümlere göre değişiklik gösteren yüzde 5 ile 15 arası enfeksiyondan söz etmek mümkün. Tabi bu durum hastaneye göre de daha düşük olabiliyor" ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Günaydın, hastanelerde her zaman kaliteli dezenfektanların bulunmaması, çeşmelerin standart ve sensörlü olmaması, sıvı sabunun kalitesinin düşük olmasının da enfeksiyon nedeni olduğunu kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.