Her derde deva ekinaseya

Her derde deva ekinaseya

Kuzey Amerika'nın bozkır, ova ve orman açıklıklarında yetişen, güzel çiçekli bir bitki türü olan ekinaseya uzun yıllardır sağlığa faydaları ile biliniyor.

A+A-

 Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, ekinaseya köklerinin, Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı, diş ve boğaz ağrısı, yara ve yanıklara karşı kullanıldığını belirtiyor.
 
Avrupa Bilimsel Bitkilerle Tedavi Birliği'nin ekinaseyanın tekrarlayan soğuk algınlığının tedavisi ve önlenmesinde kullanımını desteklediğini belirten Prof. Dr. Sezik, 'Yapılan araştırmalar ekinaseyanın enfeksiyonlara karşı olan etkisinin yanında bağışıklık sistemini harekete getiren etkiye de sahip olduğunu göstermiştir' diyor.

Prof. Dr. Sezik, bağışıklık sistemini harekete geçiren etkisinden dolayı, bağışıklık sisteminin baskı altında tutulması gereken hastalık ve tedavilerde kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıyor ve ekliyor, 'Ekinaseya'nın piyasada bulunan ürünleri, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmama veya bu enfeksiyonları daha hafif geçirebilme, şikâyetleri azaltabilme amacıyla enfeksiyon sırasında veya koruyucu olarak kullanılmaktadır.'

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.