Her adımınızı takip ediyorlar: Her kullanıcının bir izleme kodu var

Her adımınızı takip ediyorlar: Her kullanıcının bir izleme kodu var

Amerikalı bir araştırmacı, Facebook ve Instagram'ın uygulama içi tarayıcıyla kullanıcıları adım adım takip ettiğini ortaya çıkardı. Her kullanıcının bir izleme kodu var. Bütün sitelere girişte bu kod enjekte ediliyor

Sosyal medya platformlarının kullanıcıların her adımını izliyor. Araştırmacı Felix Krause, Facebook ve Instagram'ın uygulama içi tarayıcı sayesinde kullanıcılarını takip ettiğini ortaya çıkardı. Krause'a göre Instagram uygulaması, reklamlara tıklanırken de dahil olmak üzere, gösterilen her web sitesine izleme kodunu enjekte ediyor. Dokunulan her düğme ve bağlantı gibi bütün kullanıcı etkileşimlerini; metin seçimleri, ekran görüntüleri, adresler ve kredi kartı numaraları bu sayede izlenebiliyor.

Meta ise iddiaların aksine javascript kodunda, kurallara uyduğunu söylüyor. Bununla birlikte ödeme bilgilerinin kaydedilmesi için kullanıcılardan onay istendiği de belirtiliyor. Krause ise ziyaret edilmek isteyen güvenli bir siteye Safari, Firefox veya Chrome gibi tarayıcılar kullanılarak gidilseydi javascript kodunun enjekte edilmesi mümkün olmazdı. Buna karşı Instagram ve Facebook'un uygulama içi tarayıcıları güvenli olsun ya da olmasın herhangi bir web sitesinde kodu çalıştırıyor.

Türkiye

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.