Her 5 turistten biri Topkapı Sarayı'nı gördü

Her 5 turistten biri Topkapı Sarayı'nı gördü

Türkiye'de yılın ilk 3 aylık döneminde, geçen yıl olduğu gibi yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yer, Topkapı Sarayı Müzesi oldu.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan bilgiye göre, yılın 3 aylık döneminde, Türkiye'deki müze ve ören yerlerini toplam 4 milyon 2 bin 128 kişi ziyaret etti.

Yerli ve yabancı turistlerin yılın ilk 3 ayında en çok ilgi gösterdiği yer, Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478'de yaptırılan ve Osmanlı Devleti'nin 380 yıl idare merkezi ve resmi ikametgah olarak kullandığı Topkapı Sarayı Müzesi oldu.

Topkapı Sarayı Müzesi'ni 606 bin 689 ve müze içindeki Harem Dairesi'ni 189 bin 899 olmak üzere toplam 796 bin 588 kişi ziyaret etti.

Geçen yıl ziyaretçi sayısında en yüksek artış, Harem bölümünün desteğiyle Topkapı Sarayı Müzesi'nde yaşandı. Topkapı Sarayı Müzesi'ni geçen yıl 3 milyon 397 bin, Harem Dairesi'ni de 1 milyon 30 bin 556 kişi gezdi.

Topkapı Sarayı Müzesi, 2013 yılı öncesinde Ayasofya Müzesi'nden sonra en çok ziyaret edilen yerdi. Bu gelenek geçen yıl bozulmuştu. Bu yılın ilk 3 aylık döneminde de Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi'nin önüne geçti.

İstanbul'un Tarihi Yarımadası'ndaki Topkapı Sarayı Müzesi'nden sonra Türkiye genelinde en çok ziyaretçi çeken ikinci mekan, dünyadaki en önemli mimari yapılardan biri kabul edilen 1449 yaşındaki Ayasofya Müzesi oldu.

Ayasofya Müzesi'ni ilk 3 aylık dönemde 576 bin 326 kişi ziyaret etti. Müzeyi geçen yıl 3 milyon 275 bin 337 kişi dolaştı.

Türkiye'deki müze ve ören yerleri arasında en çok ziyaret edilen diğer mekan ise Konya'daki Mevlana Müzesi oldu. Burayı, 303 bin 90 kişi ziyaret etti.

İzmir'in Selçuk ilçesindeki, kuruluşu MÖ 6000'li yıllara dayanan Efes Ören Yeri'ni de 205 bin 389 kişi gezdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.