1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Hedefimiz Ege'yi dostluk denizi haline getirmek'
'Hedefimiz Ege'yi dostluk denizi haline getirmek'

'Hedefimiz Ege'yi dostluk denizi haline getirmek'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin temel hedefinin Türk ve Yunan halklarını birbirine yakınlaştırmak ve Ege'yi dostluk denizi haline getirmek olduğunu söyledi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin temel hedefinin, Türk ve Yunan halklarını birbirine daha da yakınlaştırmak, iyi ilişkileri pekiştirmek ve Ege'yi dostluk denizi haline getirmek olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile Ankara Palas'ta bir araya geldi. Çavuşoğlu, heyetler arası görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için Antalya'ya Kocias ile gideceğini belirtti.

Görüşmelerde iki ülke arasındaki işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konusunda mutabık kalındığını ifade eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak temel hedefimiz, Türk ve Yunan halklarını birbirine daha çok yakınlaştırmak, iyi ilişkileri pekiştirmek ve Ege'yi bir dostluk denizi haline getirmek. Görüşmelerimizde güven arttırıcı önlemler kapsamında Ege'deki askeri faaliyetlerin istenmeyen kazalara yol açmaması için alınacak tedbirleri ele aldık. Denizde emniyeti arttıracağına inandığımız bir dizi güven arttırıcı önlemler konusunda mutabık kaldık."

Kıbrıs sorunu 

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da ortak iradenin mevcut olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "15 Mayıs'ta müzakerelerin yeniden başlayacak olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Türkiye ve Yunanistan olarak adadaki iki lideri ve iki tarafı teşvik etme konusunda kararlılığımız var. Onlara yardımcı olmamız gerekiyor. Adada iki tarafın, iki liderin 11 Şubat 2014 ortak deklarasyonu temelinde iki kurucu devletin oluşturacağı bir federasyon sistemi içinde müzakerelere devam etmesi ve kalıcı bir çözüme ulaşılması konusunda her zamankinden daha fazla kararlılığımız var. Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan'da da aynı kararlılık olursa bu yıl içinde adada kalıcı bir barış ve çözüme ulaşabileceğimizi de söylemek isterim" diye konuştu. 

Çavuşoğlu, "Bir sonuca ulaşılması en büyük arzumuz. Somut sonuçların iki liderin müzakereleri sonunda alınmasını arzu ediyoruz, bu fırsatı kaçırmayalım" dedi.

"Ege'deki sorunları çözmek istiyoruz"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşeceğini belirterek Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Türkiye'ye davet edildiğini ve bu daveti kabul ettiklerini söyledi.

Türk-Yunan ilişkilerinin geliştirilmesi için 25 yıldır çalıştığını ifade eden Kocias, iki ülke ilişkilerinin dostluk ve uluslararası hukuk temelinde gelişmesini desteklediğini kaydetti.

Antalya'da yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın son derece mükemmel organize edildiğinden emin olduğunu dile getiren Kocias, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir üçgen içindeyiz, Ukrayna, Libya ve Ortadoğu bu üçgeni oluşturmakta. Yunanistan ve Türkiye bu bölgede istikrar unsuru iki ülke. Çavuşoğlu ile bu konularla ilgili görüş alışverişinde bulunduk ve bu istikrarı güçlendirmek üzerine durduk. Ege'deki kıta sahanlığıyla ilgili istikşafi görüşmelerin yeniden başlaması için mutabık kaldık. Güven arttırıcı önlemlerin geliştirilmesi konusunda da 9 maddede mutabık kaldık. Ortak dileğimiz Ege'deki sorunların çözülmesi yönünde. Ege'deki sorunları çözmek istiyoruz, buradaki gerilimin düşmesini ve bazı bölgelerle ilgili tereddütlerin ortadan kalkmasını istiyoruz."

Kocias, Yunanistan’da, cezaevlerinin yükünün azaltılması amacıyla parlamentoya sunulan yasa tasarısı kapsamında 17 Kasım terör örgütü üyesi, Türk diplomatların da şehit olmasına sebep olan Savvas Ksiros'un cezaevinden çıkarılacağı iddialarıyla ilgili soru üzerine, terörün en büyük düşmanı olduğunu vurguladı. 

"Terörizmin aldığı her can için ayrı ayrı üzülüyorum özellikle Yunanistan'da hayatını kaybeden Türk diplomatlarla ilgili son derece üzgünüm" diyen Kocias, Yunanistan'da yürürlüğe girecek yasanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ülkesi aleyhinde 11 karar almasından sonra hazırlandığını kaydetti.

Ortak basın toplantısının ardından iki bakan ve beraberindeki heyetler Türk ve Yunan müzikleri eşliğinde çalışma yemeği yedi.

Muhabir: Ahmet Esat Şani

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.