"Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı Konferansı"

"Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı Konferansı"

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Günenç: Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, milletin Peygamber sevdasının, her türlü takdirin ve vasfın üzerinde olduğunu söyledi.

Günenç, "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri kapsamında, İl Müftülüğünce Kültür Merkezinin konferans salonunda düzenlenen "Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı Konferansı"nda, Hazreti Muhammed'in kutlu doğumunu, Türkiye'nin her bucağında coşkuyla ihya etmeye çalıştıklarını söyledi.

"Milletin Peygamber sevdası, her türlü takdirin ve vasfın üzerindedir" diyen Günenç, şöyle devam etti:

"İslam alemi, çok büyük bir fitneden geçiyor. Hazreti Adem'in oğulları arasında başlayan hak ve batıl mücadelesi günümüze kadar devam etmiştir. Günümüzde de hak ve batıl mücadelesi anlamsız şekilde devam etmektedir. Özellikle İslam ve Müslümanlar ile onun karşısında bulunan diğer inanç mensupları, bugün müşahede ettiğimiz üzere İslam alemini topyekun yıkımdan geçirmektedir. Peygamberimizin yüce Rabbimize gidişinden itibaren insanlar, İslam toplumunda nasıl fitneler çıkardılarsa bugün aynı yöntemleri daha da geliştirerek, aramıza fitne sokarak, mezhep kavgaları çıkartarak, bizi birbirimize düşürmeye çalışıyor."

Günenç, bin 400 yıllık hoşgörü medeniyetinin mensubu olduklarına dikkati çekerek, "Bu hoşgörü medeniyeti ile Müslüman olan ve olmayanı ayırmadan, Müslüman toplumlar insanlığa yakışır şekilde yaşamıştır. Müslüman toplumların içinde onca gayrimüslim azınlık, Müslümanlardan farklı hayat tarzı olmaksızın onlar gibi toplum içinde yaşamışlardır" dedi.

Günenç, konuşmasını insanın yaratılışı ve inançlarını seçme hürriyetine ilişkin ayetleri paylaşarak tamamladı.
Gümüşhane Valisi Yavuz

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz da "alemlere rahmet" gönderilen Hazreti Muhammed'in ahlakının, herkesin örnek alması gereken en güzel ahlak olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının, dünyada son dönemde meydana gelen olayları da dikkate alarak, Kutlu Doğum Haftası'nın temasını "sevgi, saygı ve merhamet" olarak belirlediğini anımsatan Yavuz, "Bu üç kelimeyi hayatımıza ve toplumumuza nakşettiğimiz zaman dünyanın kötü olması mümkün değil" diye konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Müftüsü Ercan Aksu ve davetlilerin katıldığı program, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından pilav ve ayran ikramıyla sona erdi.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.