Hazine'ye ait taşınmazlara enerji üretim izni

Hazine'ye ait taşınmazlara enerji üretim izni

Hazine taşınmazları üzerinde, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri için, kurulu güçlerine göre 20 veya 30 yıla kadar irtifak hakkı tesis edilecek veya kullanma izni verilecek.

A+A-

Maliye Bakanlığı'nın, Hazine taşınmazları üzerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla irtifak hakkı tesis edilmesine veya kullanma izni verilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, Hazine taşınmazları üzerinde lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla irtifak hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesine ilişkin ihale işlemleri, ilgili ilanlar yapılmak suretiyle ve pazarlık usulüyle yapılacak.

Ön izin verilen yatırımcılar tarafından; ön izin döneminde ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve ön izne konu Hazine taşınmazları üzerinde yatırımcılar tarafından lehlerine irtifak hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesinin talep edilmesi halinde irtifak hakkı tesis edilecek veya kullanma izni verilecek.

Hazine taşınmazları üzerinde irtifak hakkı tesisinin tapuya tescil edildiği veya kullanma izni sözleşmesinin notere onaylatıldığı tarihten itibaren, ilgili mevzuatta belirtilen sürede tesisin işletmeye geçmesi şartıyla, irtifak hakkı veya kullanma izni bedeline yüzde 85 oranında indirim uygulanacak.

- İrtifak hakkı veya kullanma izni süreleri

Hazine taşınmazları üzerinde, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinden kurulu gücü 500 kilovata kadar olanlar için 20 yıla kadar, kurulu gücü 500 kilovat ile 1 megavat arasında olanlar için ise 30 yıla kadar irtifak hakkı tesis edilecek veya kullanma izni verilecek. Bu süreler sonunda Hazine taşınmazları üzerindeki tüm yapı ve tesisler, üretim verimliliği yüzde 80'in altında olmayacak şekilde, sağlam ve işler durumda bedelsiz olarak Hazineye intikal edecek.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.