Hayvancılıkta Avrupa’da üst sıraları zorluyoruz

Hayvancılıkta Avrupa’da üst sıraları zorluyoruz

Son 5 yılda büyükbaş hayvan sayısını 3,6 milyon, küçükbaş hayvan sayısını ise 11 milyon artıran Türkiye, bu artışla AB ülkelerini geride bıraktı.

A+A-

Avrupa’da Fransa’nın ardından ikinciliğe oturdu.

Türkiye’de, 2009-2013 yılları arasında büyükbaş hayvan sayısı 3,6 milyon, küçükbaş hayvan sayısı ise 11 milyon arttı. Türkiye, AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında küçükbaş hayvan varlığında ilk sırada, büyükbaş hayvan varlığında ise Fransa’dan sonra ikinci sırada yer aldı.

5 YILDA 3.6 MİLYON ARTTI

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de, son 5 yılda küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığı sayısındaki artış tüm AB ülkelerini geride bıraktı. Türkiye’nin 2013’teki toplam büyükbaş hayvan varlığı 14 milyon 415 bin, koyun varlığı 29 milyon 284 bin, keçi varlığı 9 milyon 226 bin baş olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de son yıllarda hayvancılığa yönelik destekler (anaç sığır, manda, koyun, keçi yetiştiriciliği, süt üretimi, hayvan çiftlikleri kurulması vs) ülkenin bu alanda ilerleme kaydetmesini sağladı. Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısı son 5 yılda 3 milyon 603 bin artarak geçen yıl sonu itibarıyla 14 milyon 415 bine ulaştı. Bu sayıyla Türkiye, büyükbaş hayvan varlığı 18 milyon 904 bin olan Fransa’nın ardından ikinci sıraya yerleşti.

Türkiye’de son 5 yılda, koyun sayısında 7 milyon 534 bin, keçi sayısında ise 4 milyon 97 bin baş artışla küçükbaş hayvan varlığı 38,5 milyonu geçti. Ülkenin toplam küçükbaş hayvan varlığı 2009’da 26,8 milyon olarak tespit edilmişti.

AB ülkeleri içerisinde 2013’te büyükbaş hayvan varlığı en fazla olan ülke 18,9 milyon olan Fransa. Türkiye, söz konusu yılda 14,4 milyonluk büyükbaş hayvan varlığı ile Fransa hariç tüm AB ülkelerinin önünde yer alıyor.

Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.