1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Havalimanlarının trafik hacmi önemli oranda arttı
Havalimanlarının trafik hacmi önemli oranda arttı

Havalimanlarının trafik hacmi önemli oranda arttı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Türkiye'de havalimanlarının trafik hacmi önemli oranda artarken gecikmelerin azaldığını söyledi.

A+A-
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AA muhabirine, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı'nın (EUROCONTROL) 2013 yılı Performans Raporu'nu değerlendirdi.
 
Söz konusu raporda havalimanlarının trafik sayısı ve hava seyrüsefer performansının incelendiğini anlatan Elvan, buna göre Atatürk Havalimanı'nın 2013 yılında trafik sayısının 2012'ye göre yüzde 12,3 artarak 395 bine çıktığını ve bu alanda Avrupa 5'inciliğine yükseldiğini söyledi.
 
Trafik yoğunluğuna rağmen gecikmelerde azalma yaşandığına dikkati çeken Elvan, "Atatürk Havalimanı'nda iniş trafiğinde gecikme 2012'de 2,2 dakika iken, bu rakam 2013'te 0,5 dakikaya düştü. Trafik hacmine göre yaşanan iniş kalkış gecikmeleri en düşük seviyeye geriledi. Atatürk Havalimanı'nda iniş trafiklerinin yüzde 64'ünün, kalkış trafiklerinin yüzde 85'inin zamanında gerçekleştirildiği raporda yer alıyor" diye konuştu.
 
"Antalya Havalimanı basamak atladı"
 
Rapora göre Antalya Havalimanı'nın önceki yıllara nazaran bir çok alanda basamak atladığını belirten Elvan, "Bu havalimanımız, trafik hacmi sıralamasına göre 2013'te 166 bin trafik sayısıyla Avrupa'da 25. sırada yer aldı. 2013'te Antalya Havalimanı'nda iniş trafiklerindeki gecikmeler 0,4 dakika oldu. İniş trafiklerinin yüzde 70'i, kalkış trafiklerinin de yüzde 78'i zamanında gerçekleşti" ifadelerini kullandı.
 
Elvan, söz konusu raporda Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da 145 bin trafik sayısıyla Avrupa'da 28. sırada yer aldığını söyledi. 
 
Sabiha Gökçen Havalimanı'nda trafik sayısının, 2013 yılında, önceki yıla göre yüzde 19,3 arttığını vurgulayan Elvan, bu havalimanında iniş trafiklerinin yüzde 74'ünün, kalkış trafiklerinin de yüzde 86'sının zamanında gerçekleştiğini kaydetti.
 
Esenboğa Havalimanı 47'nci sırada
 
Elvan, 2013'te Esenboğa Havalimanı'nın ise 91 bin trafik sayısıyla Avrupa'da 47'nci sırada yer aldığını söyledi. Trafik sayısının, 2012'ye göre yüzde 12,6 arttığı Esenboğa Havalimanı'nda, iniş trafiklerinde herhangi bir gecikme yaşanmadığını anlatan Elvan, kalkış trafiklerinin de yüzde 89'unun zamanında gerçekleştiğini belirtti.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.