Hastalara ilaç müjdesi!

Hastalara ilaç müjdesi!

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, özellikle kanserli hastaların tedavisinde kullanılan ithal ilaçlara daha kolay ve daha hızlı ulaşılabilmesi için yapılan mevzuat değişikliği hakkında bilgi verdi.

A+A-
Milletvekili Nesrin Ulema, özellikle kanserli hastaların yurt dışından getirmek zorunda oldukları ilaçlara ulaşımını daha da kolaylaştırmak için bir mevzuat değişikliğine gidildiğini ve yurt dışından getirilecek ilaçlar için gerekli şartları yerine getiren bazı Ecza Depolarına da yetki verildiğini söyledi.
 
Yurt dışından getirtilecek ilaçlar konusunda bu zamana kadar büyük sıkıntılar yaşandığını, bu alanda bir tekel oluştuğunu ve yeni düzenleme ile bu tekelin de kırıldığını belirten Ulema, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2015 yılında yurt dışından gelecek ilaçlarda da elektronik reçeteye geçmeyi planladığını müjdesini de verdi. Buna göre elektronik reçete sistemine geçilmesi durumunda hastanın takip ve tedavisini üstlenen hekimin sadece elektronik veya mobil imzalı reçetesi ve başvurusu kabul edilecek. Uygulamaya geçilen tarihe kadar Yurt Dışı İlaç Listesinde olmayan ve ilk defa reçete edilen ilacın kullanımı maksadıyla Kuruma yapılacak başvurularda hastanın ve hekiminin bilgilerini içeren reçete ve Sağlık Kurulu Raporu veya İlaç Kullanım Raporu ilk başvuru için yeterli sayılacak.
 
Özellikle kanserli hastaların ve hasta yakınlarının ilaç bulmak için çok uzun süre beklemek zorunda kaldıklarını ve ilaç tedarikinde büyük sorunlar yaşadıklarını dile getiren Ulema, ilaç bulmak için geçen sürenin tedavinin de aksamasına neden olduğunu, yeni düzenlemeyle bu çilenin sona erdiğini belirterek şunları söyledi: 'Yeni düzenlemeye göre, hastaların yurt dışından getirtmek durumunda olduğu ilaçlar için her hangi bir eczaneye gidip talepte bulunmaları yeterli olacak. İlaç Eczacılık Kurumu, yurt dışından ilaç getirmesi için yetkilendirilmiş ecza depolarını kayıt altında tuttuğu için aranan ilacın hangi depoda bulunduğunu tespit etmek anlık bir işlem haline geldi. Yine hangi ilacın kimlere verildiği anlık takip edebileceği gibi, her hangi bir ilaçta oluşabilecek sorun durumunda anında müdahale ederek aynı ilacın tamamı depolardan zaman kaybetmeden toplatılabilecek.'
 
Ulema, yeni düzenleme ile daha önce hastaların maruz kaldığı pek çok prosedürün de ortadan kalktığını hatırlatarak, 'Atık hastalarımız ilaçlarını temin etmek için her hangi bir Eczaneye başvurarak talepte bulunacak. İlaç Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması bulunan ecza depolarında mevcutsa sistemden anında görülebilecek. Değilse, yine SGK tarafından yetkilendirilmiş her hangi bir Ecza Deposundan bu ilacın getirtilmesi talep edilebilecek. Böylece bu alanda bir tekel de sona ermiş oldu' dedi.
 
Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.