Hamside ikinci bahar yaşanıyor

Hamside ikinci bahar yaşanıyor

Av sezonunun başlangıcında kilogramı 1,5 liraya kadar düşen, denizleri terk etmesiyle fiyatı 20 liraya çıkan Hamsi, Karadeniz'e geri dönerek kilogramı 4 liradan satılmaya başlandı.

A+A-

Av sezonunun başlangıcında kilogramı 1,5 liraya kadar düşen, denizleri terk etmesiyle fiyatı 20 liraya çıkan Hamsi, Karadeniz'e geri dönerek kilogramı 4 liradan satılmaya başlandı.

Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, sezona iyi başlayan hamsinin bir dönem Karadeniz'i terk etmesiyle avlanmada düşüşe neden olduğunu ancak son günlerde geri dönen hamsinin herkesi mutlu ettiğini söyledi.

Sezonun başında hamsi fiyatlarının 1,5 liraya kadar düştüğünü belirten Kıyak, şöyle devam etti:

"Hamsi bu senenin genelinde çok bol oldu. Sezonun başlangıcında yaklaşık üç ay denizlerde bol hamsi avlandı. Bu dönemde düşen hamsi fiyatları herkesi mutlu etti. Sonrasında denizlerimizi terk eden hamsi, avcılığı azalınca 20 liraya kadar yükseldi. Son günlerde hamsi tekrar denizlerimize döndü. Bol avlanan hamsi nedeniyle fiyatlar tekrar düşmeye başladı. Denizlerimizden bol hamsi çıkması tutanı da satanı da alanı da çok mutlu ediyor, hamside ikinci baharı yaşıyoruz. Hamsinin devamının geleceğini düşünüyoruz."

Hamsinin bol çıkması durumunda fiyatının daha da düşebileceğine dikkati çeken Köse, şunları kaydetti:

"Bugün 4 lira olan hamsi fiyatı birkaç gün içinde 3, hatta 2 liraya kadar düşebilir. Üç ay önceki fiyatları tekrar görebilir. Son günlerde hamsinin bol çıkması, daha da artabileceğine işaret ediyor. Kaptanlarımızdan aldığımız duyumlar hamsinin artabileceği yönünde. Hamsi yokken diğer balıkların fiyatları tabi ki yukarı çıkmıştı ancak hamsi çok çıkınca diğer balıkların fiyatları da otomatik olarak düşmeye başladı. Bol çıkınca insanlar daha çok balık yeme imkanına kavuşuyor. Hamsi bizlerin, yiyenlerin, tutanların, komisyoncuların, kayıkçıların, herkesin umudu."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.