Hamas'tan Birleşmiş Milletler'e çağrı

Hamas'tan Birleşmiş Milletler'e çağrı

Hamas, Birleşmiş Milletler Merkezi Acil Müdahale Fonu'na, UNRWA'nın bütçe açığını kapatmak için destek olması çağrısında bulundu.

A+A-

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas),  Birleşmiş Milletler Merkezi Acil Müdahale Fonu'na BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) bütçe açığını kapatılması için destek olması çağrısında bulundu.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "BM Merkezi Acil Müdahale Fonu'nu bir BM örgütü ola UNRWA'nın bütçe açığını kapatmaya çağırıyoruz. Bağışçı ülkeler mali yükümlülüklerini yerine getirmese bile UNRWA'nın hizmetlerini kısıtlamasına gerekçe olamaz" ifadelerine yer verildi.

Bütçe açığı nedeniyle yeni eğitim-öğretim yılına gecikmeli başlanmasının kabul edilemeyeceğinin kaydedildiği açıklamada, "Gecikme kırmızı çizgimizdir. Filistin halkıyla dayanışma içerisinde olan bütün kesimlerin ders yılının başlamasını sağlamak görevleri arasındadır" denildi.

UNRWA, Ortadoğu'daki okullarının, bütçe açığı nedeniyle yeni eğitim ve öğretim yılına gecikmeli başlayabileceğini bildirmişti.

Filistinli 500 bin öğrenci zorda kalacak

Filistin Parlamentosu Başkanvekili Ahmed Bahr, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) bölgedeki yardımlarını kısıtlamasının "siyasi boyutları" olduğunu ileri sürdü.

Bahr parlamento binasında düzenlediği basın toplantısında, "UNRWA'nın en az beş yüz bin öğrenci için yeni eğitim-öğretim yılını geciktirmesini öngören herhangi bir karar, Filistin halkının sıkıntılarının artmasına yol açacak büyük bir suç olarak addedilir" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.