1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hamas ve Fetih anlaştı
Hamas ve Fetih anlaştı

Hamas ve Fetih anlaştı

Gazze’de bir araya gelen Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih) ve Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ortak hükümet kurma konusunda anlaştı. Yeni hükümet beş hafta içinde açıklanacak.

A+A-

Gazze’de yapılan toplantıya, Azzam Ahmed başkanlığında Fetih örgütü heyeti ile Hamas’ın Politbüro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Marzuk, Filistin Yasama Meclisi (Parlamento) Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr ve Gazze’deki Hamas Yönetimi Başbakanı İsmail Heniye katıldı.

Al Jazeera muhabirine göre, Gazze'deki Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Heniye heyeti evinde karşıladı. Heniye, “Filistin sorunu, geldiği süreç itibari ile artık bölünmüşlüğe tahammül edemiyor” dedi. Heniye, Kahire ve Doha’da imzalanan anlaşmalara uyulması çağrısı yaptı.

Al Jazeera’ya konuşan Ebu Marzuk ise görüşme masasına getirilen dosyaların yeni olmadığını, Kahire ve Doha’da üzerinde uzlaşılan konular olduğunu vurguladı.

Marzuk, görüşme masasında üç dosyanın bulunduğunu söyledi.

Birincisi, yeterlilik temeli üzerine kurulacak ortak ulusal bir hükümet ve bu hükümetin görev ile yetkilerinin ayrıntılı bir şekilde belirlenmesi.

İkinci dosya ise Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile ilgili. Dosyada FKÖ’nün yeniden yapılandırılması ve görevlerinin belirlenmesi konuları var.

Üçüncü dosya, başkanlık ve parlamento seçimlerinin takvimini ve bu seçimlerin nasıl yapılacağına ilişkin konuları içeriyor.

Ebu Marzuk, uzlaşı masasında bulunan bu dosyaların hayata başarıyla geçirilmesini umduğunu ifade etti.

Ebu Marzuk’a göre, hedeflenen hükümet en fazla beş hafta içinde ilan edilecek.

İyimserlik var

Fetih Hareketi Merkezi Komite Üyesi ve Fetih Hareketi Uzlaşı Heyeti Başkanı Azzam Ahmed görüşmelerde atmosferin Filistinliler arasındaki “bölünmüşlük dramını” sona erdirmenin vaktinin geldiğine işaret ettiğini söyledi. Ahmed, “Filistin’in ortak iradesi güzel bir şekilde oluşmaya başlıyor” dedi.

Seçim dosyasına ilişkin konuşan Ahmed, “Seçim takvimi, tüm Filistinli grupların ortak görüşü alındıktan sonra altı ayı geçmeyecek bir süre zarfında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından belirlenecektir” dedi.

Mısır’ın gözetmenliğinin önemine dikkat çeken Ahmed, “Top biz Filistinlilerin kalesinde. Bizim de halkımızı yüzüstü bırakmamamız gerekiyor ve uzlaşının hemen sağlanması için görüşmelere devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Hamas ve Fetih Hareketi geçen hafta aralarında yaşanan bölünmüşlüğün sonlandırılması ve uzlaşının sağlanması için Gazze’de görüşmek üzere anlaştı.

Taraflar arasındaki bölünmüşlük, 2007 yılında Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmalar ve Hamas’ın şeridi kontrolü altına almasıyla başladı.

Taraflar en son 2011 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan toplantıda bir araya geldi. Fakat görüşmelerden bir netice alınamadı.

El Cezire

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.