Haliç Metro Köprüsü hizmete açıldı

Haliç Metro Köprüsü hizmete açıldı

Haliç Metro Köprüsü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı. Açılışta konuşan Erdoğan, köprünün özelliklerine değindi. Muhalefete de yüklenen Erdoğan, bu hatla Taksim'den Yenikapı'ya gitmenin 3,5 dakika olacağını söyledi.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı'nın açılışına Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda milletvekili ile vatandaŞ katıldı. Yenikapı Marmaray İstasyonu'nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, hattın İstanbullulara hayırlı olmasını diledi.

Hatla ilgili bilgi veren Başbakan Erdoğan, "Bu hatla İstanbul ulaşımında tarihi bir adımı daha atıyor, Haliç üzerinden Şişhane'yi Yenikapı'ya bağlıyoruz. 3,5 kilometre uzunluğundaki bu hat sadece Şişhane'yi Yenikapı'ya bağlamakla kalmıyor. Bu hatla Sarıyer Hacıosman ile Yenikapı'yı da metroyla birbirine bağlıyoruz. Hacıosman, Taksim, 4. Levetn ve diğer bir çok istasyonu Yenikapı aktarma istasyonu ve Marmaray üzerinden Göztepe'ye, Maltepe'ye, Üsküdar'a, Kozyatağı'na, Kartal'a bağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hacıosman'dan metroya binen vatandaşın Haliç Köprüsü'nden geçek Yenikapı'ya ulaşacağını anlatan Erdoğan, "Buradan Marmaray ile karşıya geçecek, oradan da Kartal'a kadar gidebilecek. Artık Taksim, Yenikapı sadece 7,5 dakika. Bugün açacağımız hat 3,5 dakika ve 3 istasyondan oluşuyor. Ancak bu hat dünyanın metro inşaatında en zor gerçekleştiği bir hat oldu. Binlerce yıllık tarihi barındıran bir bölgede tarihi eserlere zarar vermeden, tam tersine tarihi ortaya çıkararak bu hattı inşa ettik." şeklinde konuştu.

Tarihi eserlere zarar vermemek için ray bağlantılarında en son teknolojinin kullanıldığını anlatan Erdoğan, "Gürültü ve titreşim en aza indirdik. İstanbul'un güzelliğine güzellik katacak bir köprüyü de Haliç üzerinden inşa ettik. Körü üzerindeki istasyon sayesinde İstanbullular, Haliç'in İstanbul'un güzelliğini temaşa edecek, körü üzerindeki dinlenme ve eğlence imkanlarından istifade edecekler." dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Erdoğan, hattı kullanmak için istasyona indi. Erdoğan buradan, beraberindekilerle metroya bindi. Haliç Metro Köprüsü'ne hareket eden Erdoğan, köprünün ve hattın hayırlı olmasını diledi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.