1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Hafızlara İHH desteği
Hafızlara İHH desteği

Hafızlara İHH desteği

İnsani Yardım Vakfı, Kamerun’un Kousseri kentinde zor şartlar altında hafızlık eğitimi alan çocukların da imdadına yetişti.

A+A-

İHH, Kousseri’de 18 Kur’an okulunda hafızlık eğitimi alan 1500 öğrenciye pirinç, un ve yağdan oluşan 25 tonluk yardım malzemesi dağıttı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Kamerun’da hafızlık eğitimi almak için dilencilik yapan çocuklara maddi yardımda bulundu. Vakıftan yapılan açıklamada, Kousseri kentinde Kur’an kurslarına giden fakir ailelerin çocuklarının eğitimlerine devam edebilmek için eğitim görmedikleri zamanlarda dilenmek zorunda kaldıkları belirtilerek, vakfın bu çocuklara yardım çalışmasında bulunurken okul şartlarını da daha iyi seviyeye getirmek için çalışmalara başladığı aktarıldı. Kousseri’nin hafızlık okullarıyla meşhur bir bölge olduğu aktarılan açıklamada, bu fakir bölgedeki okullarda durumu iyi olmayan öğrencilerin çok zor şartlar altında eğitimlerini sürdürmeye çalıştığı kaydedildi.
Açıklamada, “İHH ekipleri Kamerun’un kuzeyindeki Kousseri şehrinde Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitimlerini devam ettirebilmek için dilenmek zorunda kalan çocuklar için bir dizi acil yardım çalışması gerçekleştirdi. Çalışmalar kapsamında Kousseri’de 18 Kur’an okulunda Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitimi alan 1500 öğrenciye pirinç, un ve yağdan oluşan 25 tonluk yardım malzemesi dağıtıldı. Bu yardımlardan tüm öğrenciler ve onlara eğitim veren hocaları ve idarecileri olarak toplamda 1600 kişi istifade etti” denildi.

Bölgeye gidip hafızlık eğitimi alan öğrencileri bizzat yerinde gören İHH Batı Afrika Sorumlusu Yunus Satılmış, abdestlerini bakır taslarda alan ve mushafları tahta parçalarına yazarak okumak zorunda kalan Müslüman çocukların ilim ve Kur’an-ı Kerim eğitimlerinden geri kalmadığını belirtti. Kur’an okullarında şehir içinden ve köylerden gelen çocukların bulunduğunu, şehirlerden gelenlerin ders bittikten sonra ailelerinin veya akrabalarının yanlarına döndüğünü, köylerden gelenlerinse yatılı kaldığını aktaran Satılmış, yaşları 5 ila 18 arasında değişen çocukların sabah namazından sonra saat 07.00’de Kur’an-ı Kerim ve ezber derslerine başladığını, 09.00’da kahvaltılarını karşılayabilmek için şehirdeki ev ve dükkanları gezerek dilendiklerini, daha sonra dönüp derslerine çalıştıklarını anlattı.

ÇOCUKLARIN ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLECEK

Çocuklara maddi ve manevi destek verdiklerini belirten Satılmış şunları söyledi: “Sonrasında Kur’an okullarına dönüp derslerine çalıştıktan sonra dinlenmeye çekiliyorlar. Çocukların en büyük ihtiyacı içerisinde okul, kalabilecekleri yurt ve yemekhane olan kompleksler. Bölgede ücretsiz misyoner okulları olmasına rağmen maddi imkanları olmayan Müslüman aileler çocuklarını bu okullara göndermekten kaçınıyor. Bu sebeple bu çocuklara el uzatmak bizim için bir vebaldir ve bunun için İHH olarak elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret edeceğiz. Okulların şartlarını iyileştirmek ve yeni donanımlı okullar açabilmek için de çalışmalara başladık.”

yeniakit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.