1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Hackerlardan korkuyoruz ama önlem almıyoruz
Hackerlardan korkuyoruz ama önlem almıyoruz

Hackerlardan korkuyoruz ama önlem almıyoruz

Yapılan araştırmaya göre Türk kullanıcılarının yüzde 75’i hackerların veri güvenliği için risk oluşturduğunu düşünüyor. Bu yüksek bilince rağmen güvenlik çözümlerini kullananların oranı ise yüzde 10’da kalıyor.

A+A-

Dijital cihazlarımızı seviyoruz fakat yine de güvenliği göz ardı eden tehlikeli hareketlerle onları riske atabiliyoruz. Siber güvenlik firması Kaspersky Lab’ın yaptığı ve Türkiye’yi de kapsayan yeni bir araştırma, insanların verileri konusundaki çelişkili tutumlarını ortaya çıkardı. Siber suçluların oluşturduğu tehdidin farkında olsalar da, insanların davranışları verilerini gerektiği gibi koruyamadıklarını gösteriyor.

Siber suçlular risk yaratıyor

Yapılan araştırmaya göre, insanların büyük bir kısmı ellerinde bulundurdukları bilgilerin güvenlik tehdidi altında olduğunun farkında. Araştırmaya Türkiye’den katılanların dörtte üçü (%75) siber suçluların ve hackerların verileri için bir risk oluşturduğunu kabul ediyor ve yine bir o kadar kişi de (%73) zararlı yazılımların yüksek riskli bir tehdit olduğunu söylüyor. Dikkat çeken nokta ise, insanların veri güvenliği konusundaki endişeleri ile değerli verilerini korumak konusunda aldıkları (ya da almadıkları) önlemler arasındaki çelişki.

ÇOĞUNLUK ŞİFRE KULLANMIYOR

Katılımcıların yarısından çoğu cihazlarını bir şifre ile korumuyor. Şifre kullananların oranı, akıllı telefonlar için %46, tabletler için %36 ve bilgisayarlar için %40. Dahası, bazı insanlar verilerini korumak için hiç bir önlem almıyor (tabletler için %22, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için %13). Siber suçluların ve zararlı yazılımların oluşturduğu tehdit birçok insan tarafından verileri için bir yüksek bir risk olarak görülse de, araştırmaya göre Türkiye’deki kullanıcıların sadece %10’u cihazlarında bir güvenlik çözümü kullanıyor.

Buluta yedeklenmeli

Kaspersky veri güvenliğini sağlamak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor: Verilerin buluta yedeklenmesi, cihazlardan silinmeleri durumunda her an her yerden erişimi mümkün kılıyor. Hassas verileri şifrelemek, cihazları ve uygulamaları parolalarla korumak, cihazlar yanlış ellere geçtiğinde verilere erişimi zorlaştıracaktır. Güvenli ve benzersiz parolalar oluşturup saklamak konusunda parola yönetici programlara başvurulabilir. Halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanıldığında, veri güvenliği amacıyla bir VPN çözümü kullanılması tavsiye ediliyor. Ek bir önlem olarak ise, kaybedilen veya çalınan cihazlardaki verileri uzaktan silebilmek için bazı uzaktan yönetim araçlarından faydalanılabilir.

Foto ve videolar çok değerli

 

En sevilen veriler söz konusu olduğunda, dijital cihazlarda saklanan fotoğraflar ve videolar birçok kişi tarafından en değerli ve yeri dol-durulamaz veri türleri olarak görülüyor. Fakat akıllı telefonlarda saklanan bu veriler de kaybolabiliyor – kullanıcıların %27’si bunun daha önce başlarına geldiğini belirtiyor. Araştırmaya göre, bilgisayar kullanıcılarının %24’ü ve tablet kullanıcılarının ise %13’ü aynı tecrübeyi yaşamış.

Akşam

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.