1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hacdan dönenler aile hekimlerinin takibinde
Hacdan dönenler aile hekimlerinin takibinde

Hacdan dönenler aile hekimlerinin takibinde

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, hacca gidenlerin üçte ikisinin Türkiye'ye döndüğünü belirtti.

A+A-
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, "Bu kişiler, aile hekimlerince virüsün belirtilerine ilişkin bilgilendirildi. 14 gün içinde hastalığa ilişkin bulgularla karşılaşılması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği konusunda uyarıldı" dedi.
 
Birçok ülkede görülen ve Türkiye'de de bir kişinin ölümüne neden olan MERS-CoV ile ilgili son durum hakkında bilgi veren Özkan, Sağlık Bakanlığınca virüsün farklı ülkelerde görülme sıklığının incelediğini ve önlemlerin belirlenerek uygulamaya konulduğunu söyledi.
 
Özkan, bugüne kadar yapılan Bilim Kurulu toplantılarında; hastalıkla ilgili tanı ve tedavi rehberi hazırlandığını, sağlık personelinin hastaya müdahale öncesinde alacağı kişisel korunma önlemlerinin belirlendiğini, hasta takip odasının özellikleri ile hastane ortam ve çevre temizliğinin nasıl yapılacağının tespit edildiğini bildirdi.
 
"164 MERS-CoV açısından şüpheli vaka çalışıldı"
 
Özellikle virüsün etkin olarak görüldüğü Suudi Arabistan ve çevresinden gelenlerin yakın takibe alındığına dikkati çeken Özkan, bu kapsamda 2014 yılında hacca giden kişilerin isim ve gidiş-dönüş tarihlerinin Diyanet İşleri Başkanlığından ve TURSAB'dan edinildiğini kaydetti.
 
Özkan, şöyle devam etti:
 
"Bu kişiler, dönüş tarihlerinden itibaren takiplerinin sağlanması için aile hekimlerinin sistemlerine eklendi. Bu yıl umre ve hac ziyaretinde bulunan vatandaşlarımızın dönüşlerinden sonraki 14 gün boyunca aile hekimleri tarafından hastalık yönünden takipleri gerçekleştirildi. Hacıdan dönen vatandaşlarımızın da aile hekimleri tarafından 14 gün boyunca takipleri yapılıyor."
 
Özkan, şu an itibariyle haca gidenlerin üçte ikisinin Türkiye'ye döndüğünü ifade ederek, "Bu kişiler, TC numaralarının kayıtlı olduğu aile hekimleri tarafından, virüsün belirtilerine ilişkin bilgilendirildi. 14 gün içinde hastalığa ilişkin bulgularla karşılaşılması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği konusunda uyarıldı" diye konuştu.
 
Aile hekimleri tarafından yakın takip yapıldığı için son günlerde MERS-CoV ile ilgili şüpheli vaka sayısının artmış gibi göründüğünü dile getiren Özkan, şunları kaydetti:
 
"Türkiye'de 2014 yılı içinde yaklaşık 164 MERS-CoV açısından şüpheli vaka çalışıldı. Yapılan değerlendirmelerde, bu kişilerin testleri negatif çıktı. Vakalardan ancak bir kişi bu virüse bağlı olarak yaşamını yitirdi. Ekim ayı sonuna kadar şüpheli vakaların gelmesini öngörüyoruz."
Öte yandan Özkan, şu an için Türkiye açısından panik yapılacak bir durumun olmadığının altını çizerek, MERS-CoV'dan korunmada özellikle el temizliğine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.