Hac ibadeti Kovid-19 tedbirleri altında tamamlanıyor

Hac ibadeti Kovid-19 tedbirleri altında tamamlanıyor

Küçük, orta ve büyük cemrelere sabahının ilk saatleri ile beraber taş atan hacılar hac ibadetlerini bitirip Mina’ya geri dönecek.

Bu yılki hac ibadetleri, ikinci teşrik gününde üç cemrenin de taşlanmasının ardından veda tavafı ile sona eriyor. Protokollere ve önleyici tedbirlere tam uyum sağlayarak ibadetlerini tamamlayan hacılar, tıbbi prosedürlerin bir parçası olarak "ev izolasyonuna" tâbi tutulacak.

Suudi Arabistan, Coronavirus salgını nedeniyle, bu yıl Kâbe ile Mekke ve Medine'deki mukaddes yerlere yurtdışından gelmek isteyen hacı adaylarını kabul etmedi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi (Haremeyn) İşleri Başkanlığının iki mescidi de sağlık açısından güvenli bir yere getirme yönündeki tedbir içerikli çabaları kapsamında, Kâbe ve Hacer-ul Esved’e dokunmak ve öpmek yasaklanırken, cemaatle namaza maske ve sosyal mesafe kuralına uyulacak şekilde izin verildi.

Bu yılki hac, sadece ülkede yaşayan Müslümanlar tarafından eda edildi.

Virüs salgını nedeniyle bu yıl hacı adaylarının ve çalışanların maske takması zorunlu hale getirildi.

Mina, Müzdelife ve Arafat’ta 50 metrekarelik alana sahip çadırlarda en fazla 10 kişi kaldı. Şeytan taşlamada kullanılacak olan çakıllar önceden dezenfekte edilip paketler içinde dağıtıldı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.