Güvenli Kan Temin projesi

Güvenli Kan Temin projesi

Türk Kızılayı Adana Şubesi'nin bu yılın ilk 6 ayında 90 bin 473 kişiden kan toplayarak, ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı bildirildi.

A+A-

Türk Kızılayı, ülkemizin kan ihtiyacını karşılamak için 16 Bölge Kan Merkezi ve 61 Kan Bağışı Merkezi ile “Güvenli Kan Temini Programı"nı başarıyla gerçekleştirdiğini vurguladı.

Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, “Güvenli Kan Temin Projesi" kapsamında, bu yılın ilk 6 ayında gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendirdi. Gezici kan toplama tırlarının, bilinçlendirme çalışmaları, eğitimler ve yapılan ziyaretlerle, halkta kan bağışı bilincini artırmak amacıyla yoğun çalışma sarf ettiğini belirten Saygılı, bu yılın ilk 6 ayında 90 bin 473 kişiden kan toplayarak, ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını söyledi.

Alınan bu bağışların Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye il ve ilçelerindeki 75 hastanenin kan ve kan ürünleri ihtiyacının karşılandığını ifade eden Saygılı, kan vermenin önemli bir insanlık görevi olmasının yanı sıra vericilerin sağlığına da katkı sunduğunu anımsattı.

Türk Kızılayı'nın sadece afetlerde değil, ihtiyacın olduğu her alanda faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Saygılı, bunun yanı sıra, ülkemizin kan ihtiyacını karşılamak için 16 Bölge Kan Merkezi ve 61 Kan Bağışı Merkezi ile “Güvenli Kan Temini Programı"nı başarıyla gerçekleştirdiğini vurguladı.

Bağışçıya faydası

Ramazan Saygılı, kan bağışçılarından kan almadan önce tüm sağlık testlerinin gerçekleştirildiğini, bu sayede ileride yaşayabilecekleri tansiyon. kansızlık ve diğer kronik hastalıklar açısından erken teşhis olanağının bulunduğunu kaydetti.

Türk Kızılayı' nın genel misyonu ile uyumlu olarak, gönüllü ve sürekli kan bağışı anlayışını, toplumun her kesimine yayıcı ,eğitsel ve uygulamaya dönük faaliyetlerde bulunarak, toplumun ihtiyacı olan kanı temin etme çabasında olduklarını anlatan Saygılı, şöyle devam etti:

“Amacımız, kanı çağın gerektirdiği teknolojik olanakları kullanarak, nitelikli, güvenli ve uluslararası standartlarda toplamak, toplum sağlığı açısından test etmek, bileşenlerine ayırarak saklamak, dağıtımının sağlamaktır."

Tek kaynağı insan

Kanın, kaynağı insan olan ve elde edilmesi için başka alternatif bulunmayan bir tedavi aracı olduğunu ifade eden Başkan Ramazan Saygılı, kimlerin kan verebileceği konusunda da şu uyarılarda bulundu:
“Vericilerin ağırlığı 50 kg'ın üzerinde, 19 yaşından gün almış, 66 yaşından gün almamış olmalı. İlk kez kan bağışında bulunacak kişiler için üst yaş sınırı 65 olup, 65 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

Yorgunluk, uykusuz ve aç olmayan, tercihen kan bağışından iki-üç saat önce tam bir öğün yemiş olan, 12 saat öncesine kadar alkol almamış, vücut sıcaklığı 37.5 derece üzerinde olmayan, tansiyonu, küçük (diastolik ) 60-100 mm Hg ve büyük (sistolik) 90-100mm Hg arasında olan, hemoglobin düzeyi, erkeklerde en az 13.5g/dl en çok 18.0 g/dl ve kadınlarda en az 12.5 g/dl en çok 16.5g7dl olan, nabzı, düzenli ve dakikada 50 ile 100 arasında olan sağlıklı kişiler düzenli olarak kan bağışında bulunabilir.“
Erkekler 90 kadınlar 120 günde bir

Saygılı, erkeklerin 90 günde bir, kadınların 120 günde bir tam kan bağışında bulunabileceklerini bildirdi.

Kan bağışı için başvuranların öncelikle kimlik bilgileri ve adresinin kayıt altına alındığını belirten Saygılı, “Resimli ve resmi bir kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı, vb.) ibraz edilmesi kayıtların doğru ve güvenli olması açısından zorunludur. Ayrıca, bağışçılar bir de form doldurmaktadırlar. Bu formada gerek vericinin gerekse de kanı alacak hastanın sağlığını korumaya yönelik sorular yer almaktadır. Arıca verilen tüm bilgiler de gizli tutulmaktadır" diye konuştu.

Başkan Saygılı, kan bağışçılarının ileride yaşayabileceği tansiyon, kansızlık ve diğer kronik hastalıklar açısından erken teşhis olanağının da Türk Kızılayı tarafından sağlayarak sağlık alanında önemli bir hizmet sunulduğunu vurguladı.

Saygılı, kan vermenin bir vatandaşlık ve insanı bir görev olduğunu ifade ederek, “Bizim bu çabalarımıza, Kızılayın büyük ailesi olan 2.2 milyon Adanalı her zaman duyarlı olarak destek veriyor" dedi.
Başkan Saygılı, “Her kan bağışı yapan yanına bir gönüllü arkadaşını da alarak Kızılaya gelsin ve iyiliği büyülterek buluşturalım" çağrısında da bulundu.

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.