Günlük en çok su kullanılan il Antalya

Günlük en çok su kullanılan il Antalya

Türkiye’de su kaynaklarından günlük en çok su kullanan illerin başında Antalya geliyor.

A+A-

 Antalya’da kişi başı su kaynaklarından çekilen su miktarı günlük 282 litre olduğu açıklanırken bu rakamın Türkiye geneli ortalaması ise 216 litre olduğu aktarıldı. Üç büyük şehirde ise günlük kullanılan su miktarı İstanbul için 186 litre, Ankara 217 litre, İzmir için ise 223 litre olduğu vurgulandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), tüm belediyelere uygulanan 2012 yılı Belediye Su İstatistikleri Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre 2 bin 950 belediyeden 2 bin 928’ine içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildi. Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekesine toplam 4 milyar 900 milyon metreküp su çekildiği açıklandı. Çekilen suyun yüzde 48,9’u barajlardan, yüzde 28,3’ü kuyulardan, yüzde 19,2'si kaynaklardan, yüzde 2'si göl, gölet veya denizlerden ve yüzde 1,6'sı akarsulardan sağlandığı belirtildi.

TUİK verilerine göre Batı Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’da kişi başı günlük su kaynaklarından çekilen su miktarının 282 litre olduğu açıklanırken, Isparta’da bu rakamın 255 litre, Burdur’da ise günlük 191 litre olduğu aktarıldı.

İçme ve kullanma suyu şebekesine çekilen toplam 4,9 milyar metreküp suyun 2,7 milyar metreküpünün içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldığı aktarıldı.

ANTALYA KİŞİ BAŞI GÜNLÜK ATIK MİKTARINDA DA ORTALAMANIN ÜSTÜNDE

Öte yandan TUİK’in 2012 verilerine göre yaptığı bir diğer araştırmada ise Türkiye genelinde belediyeler tarafından 25,8 milyon ton atık toplandığı vurgulandı. Atık hizmeti verilen belediyelerden, 2012 yılı yaz mevsiminde 14,6 milyon ton, kış mevsiminde 11,2 milyon ton olmak üzere toplam 25,8 milyon ton atık toplandığı belirlendi.

Anket sonuçlarına göre 2012 yılında belediyelerde toplanan kişi başı günlük ortalama atık miktarı, yaz mevsimi için 1,14 kilogram, kış mevsimi için 1,09 kilogram, yıllık ortalama ise 1,12 kilogram olarak hesaplandı.

Antalya’da ise kişi başı günlük atık miktarının ortalamasının 1,43 kilogram olarak hesaplandığı duyuruldu. Isparta’da bu rakamın 1,16 kilogram Burdur’da ise günlük ortalama 1,03 kilogram olduğu belirtildi.

Atık toplama ve taşıma hizmeti verilen belediyelerde toplanan 25,8 milyon ton atığın yüzde 59,9’u düzenli depolama tesislerine, yüzde 37,8’i belediye çöplüklerine, yüzde 0,6’sı kompost tesislerine yüzde 1,7’si ise diğer yöntemlerle bertaraf edildiği duyuruldu.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.