Güney Sudan durulmuyor

Güney Sudan durulmuyor

Güney Sudan'da hükümet güçleri ile Riek Machar'a bağlı muhalif gruplar arasında devam eden şiddet olayları nedeniyle halkın evlerini terk etmek zorunda kaldığı Bor, adeta hayalet kente döndü.

A+A-

Jonglei eyaletinin başkenti Bor'daki pazar yerleri ve sokaklarda çok az sayıda insan var.

Öte yandan muhalif güçlerin, kentin bazı bölgelerine ağır silahlar yerleştirdiği bildirildi. Kent sakinleri ise ev ve dükkanların muhalifler tarafından yağmalandığını belirtiyor.

Halk, aralık ayından bu yana Bor kentinin ordu ve muhalif gruplar arasında sürekli el değiştirdiğini ifade ederek çatışmalar nedeniyle çok sayıda kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını kaydetti.

Sudan Halk Kurtuluş Ordusu'nun (SPLA) denetimindeki Bor, bu ay ordunun müdahalesiyle tekrar hükümet güçlerinin eline geçti.

Bu arada Bor'daki çatışmalardan kaçan binlerce kişi, yanlarına alabildikleri birkaç parça eşyayla Nil'in üç kolundan biri olan Beyaz Nil Nehri'ni geçerek Minkammen'e ulaşmaya çalışıyor.

'Machar'ın neden 2015 seçimlerini beklemediği' sorusuna yanıt veren bir SPLA üyesi, tüm dünyada darbelerin sadece bir günde gerçekleştiğini, ancak Machar'ın yönetimi almak için iki aydır mücadele ettiğini savundu.

Bölgedeki havalanına sadece ordu ve Birleşmiş Milletler'e ait uçakların inmesine izin veriliyor.

SPLA'nın havalanına saldırı düzenlemesi ihtimaline karşın her türlü tedbirin alındığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in, 16 Aralık'ta görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı.

Güney Sudan'daki krize çözüm bulabilmek için taraflar arasında Etiyopya'da sürdürülen müzakerelerde 23 Ocak'ta çatışmaların durdurulmasını ve tutukluların serbest bırakılmasını öngören bir anlaşma imzalanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.