Güneş'in yüzeyinde 'Eyfel Kulesi'

Güneş'in yüzeyinde 'Eyfel Kulesi'

İsveçli amatör gök bilimci Göran Strand, Güneş'in yüzeyinde Eyfel Kulesi görünümünde plazma kütlesi görüntüledi. Kozmik Eyfel Kulesi, Dünya'nın yedi katı büyüklüğünde.

A+A-

Östersund kentinde yaşayan gökyüzü fotoğrafçısı göran Strand, Point Grey Grasshopper 3 kamerasına bağlı Lunt 80mm hidrojen alfa güneş teleskobuyla Güneş'in yüzeyine ait detaylı görüntüler elde etti. 

Strand, çektiği 300 fotoğrafı bir araya getirerek Güneş'in taç kesiminde beliren Eyfel Kulesi benzeri yapıyı görüntüledi. Güneş'in yüzeyinden uzanan plazma kesiti, Dünya'nın yedi katı büyüklüğünde bir kule meydana getirdi. 

Güneş'in taç kısmında sıcaklık milyon dereceyi bulabilirken, taçtan yükselen plazma daha soğuk oluyor. Bu sayede yaydıkları görünür ışık güneş teleskopları tarafından çok daha kolay tespit edilebiliyor. 

Güneş'in iyon yüklü hidrojen açısından oldukça zengin olması da hidrojen alfa filtrelerine sahip teleskoplar için daha detaylı gözlem imkanı sunuyor. Filtreli teleskoplar kromosfer ve taç bölgesinde plazma faaliyetini daha net gözlemleyebiliyor. 

Discovery News ve Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.