Güneş enerjili cep telefonu şarj istasyonu

Güneş enerjili cep telefonu şarj istasyonu

Nevşehir'de 'Güneş Enerjisinden Yararlanılarak Cep Telefonu Şarj İstasyonu Projesi' hayata geçirildi.

A+A-

Nevşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğünce yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ve tanıtılması amacıyla hazırlanan 'Güneş Enerjisinden Yararlanılarak Cep Telefonu Şarj İstasyonu Projesi', Atatürk Bulvarı üzerindeki Havuzlu Park'da hizmete kazandırıldı.

Nevşehir'de yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygın şekilde kullanımı amacıyla Paşa Konağı'nda oluşturduğu güneş enerji panelleri vasıtasıyla Paşa Konağı Hizmet Binasında Nevşehir'de güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten ilk kurum olan Nevşehir Belediyesi, bir süre önce de Atık Su Arıtma Tesisi'nde konumlandırdığı 700 güneş enerji paneli ile de elektrik üretimine başlamıştı.

Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Nevşehir Belediyesi, Paşa Konağı Hizmet Binası'nın önündeki Havuzlu Park'ta güneş enerjisi ile çalışan cep telefonu şarj istasyonunu vatandaşların hizmetine kazandırdı.

Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Strateji Geliştirme Müdürü Mustafa Alevli, Proje Uzmanı Fatih Bozkurt, Betek Kamu İlişkileri Uzmanı Arkın Konak ve Filli Boya Ankara Bölge Müdürü Samet Evci'nin de katıldığı bir tören ile hizmete kazandırılan cep telefonu şarj istasyonundan vatandaşlar ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

Daha önce Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Adana gibi büyük şehirlerin işlek caddelerine konumlandırılan şarj istasyonları, aynı anda birden fazla telefonun ve USB bağlantılı elektrikli eşyaların şarj olmasını sağlıyor. İstasyonlar, güneşli zamanlarda üzerindeki bataryaya biriktirdiği elektrik enerjisi ile gece ve güneşsiz günlerde de hizmete devam edecek. Ayrıca, deprem gibi doğal afetlerdeki genel elektrik kesintilerinde de, hizmet vererek cep telefonlarının işlemesine imkan tanıyacak.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.