Görmez: İslam'la asla ilişkileri yok

Görmez: İslam'la asla ilişkileri yok

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Fransa'nın Strazburg kentindeki Zenith Salonunda düzenlen Kutlu Doğum etkinliğinde konuştu

Görmez, Fransa'nın Strazburg kentindeki Zenith Salonunda düzenlen Kutlu Doğum etkinliğinde konuştu. Kutlu doğum etkinliğine Avrupa'nın farklı kentlerinde yaklaşık 8 bin kişi katıldı. Etkinlikte Strazburg Başkonsolosu Özgür Çınar, Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş ve Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) temsilcileri de katıldı.

Son aylarda yaşanan terör olaylarının İslam'ın evrensel barış mesajına aykırı olduğunu söyleyen Görmez,"Hepimiz biliyoruz ki Paris'i, Brüksel'i, Ankara'yı, İstanbul'u kana bulayanların yaptıkları işlerin insanlığa barış ve rahmet getiren dini mübini İslamla, merhamet peygamberi Muhammed Mustafa ve onun yeryüzüne getirdiği kerim kitapla asla ilişkisi yoktur" diye konuştu.

Geçen hafta ABD'de Diyanet Center of America'nın açılışında bulunduğunu hatırlatan Görmez, açılış öncesinde bir babanın çocuğuyla arasında geçen konuşmayı kendisine aktardığını belirterek "Muhammed bir gün okula giderken babasına 'Ben ismimi çok seviyorum, fakat bir süre arkadaşlarımdan ismimi gizlersem bir sakıncası olur mu?' diyor" ifadelerini kullandı.

Görmez, anlattığı olayın batı dünyasında yaşayan Müslüman çocuklarını haleti ruhiyesini aktarması bakımından hepimizi yeniden düşünmeye sevk eden bir hadise olduğunu söyledi.

Peygamberimiz'in adalet mesajının önemine de değinen Görmez,"Yeryüzüne barışı getiren hakkı ve adaleti getiren, kendisini Ademle başlayan peygamberlik binasının bir tuğlası olarak gören Hz. Muhammed'in ismidir. Siz o isimle iftihar edebilirsiniz" şeklinde konuştu.

Görmez, farklı coğrafyalarda yaşayan Müslümanlara Peygamberimiz'in barış mesajının taşınmasında büyük görevler düştüğünü belirterek, “Dünyanın neresinde yaşarsınız yaşayın, hepimize düşen en büyük görev, kendi varlığımızı , kendi kimliğimizi muhafaza etmektir. Kimliği oluşturan temel unsurlar din, tarih, kültürdür. Ancak tarih bize şunu gösteriyor. İnancını kaybeden dilini, kültürünü ve bütün kimliğin kaybediyor” dedi.

Müslümanların sorumlu olmadığı şiddet olaylarından dolayı sıkıntı yaşamamaları gerektiğini vurgulayan Görmez, sözlerine şöyle devam etti. "Başka coğrafyalarda, binlerce kilometre ötede cinayet şebekelerin işlediği suçlardan dolayı, asla İslam'dan kaynaklanmayan, Peygamberimizle hiçbir ilişkisi olmayanların yaptığı işlerden dolayı başınızı öne eğmeyiniz."

Türk milletinin tarih boyunca bütün inançları bir arada yaşatmış bir medeniyetin çocukları olduğuna işaret eden Görmez, “Millet olarak başka medeniyetlerden de bunu isteme hak ve salahiyetine sahibiz" diye konuştu.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.