Görmez: Hac turistik seyahat değil

Görmez: Hac turistik seyahat değil

"Haccın hikmetini ve esrarını çok iyi bileceğiz. Kaybolan hacılarla ilgilenirken haccın hikmetini ve esrarını unutursak haccı kaybederiz" diyen görmez manevi ibadeti seyahat gezisi olarak görenleri kınadı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl hac organizasyonunda görev alacak kafile başkanlarıyla bir araya geldi.

Ankara Kızılcahamam'da düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hac için zihnen, kalben, ruhen ve ilmen hazırlık yapılması gerektiğini vurguladı. Görevlendirilen kafile başkanlarına hac hizmetlerinin tamamında büyük görevler düştüğünü kaydeden Başkan Görmez, kafile başkanlarını da görevlerini yerine getirirken, kendilerini unutmamaları gerektiği, ibadet heyecanı ve aşkını kaybederek hac ibadetini sıradanlaştırmamaları konusunda uyardı.

Görmez, şunları söyledi:

"Hac görevini yaparken aşkımızı ve heyecanımızı kaybetmek bizi bekleyen en büyük tehlikedir..."

Kalbi Kabetullah aşkıyla yanan hocalarım, öncelikle bu görevleri yerine getirirken kendimizi beri tutmamız gereken bir tehlike var. O tehlike, yaptığımız işlerin rutinleşmesi ve sıradanlaşmasıdır. Heyecanımızı ve aşkımızı kaybetmekle karşı karşıya kalmak bizi bekleyen en büyük tehlikedir. Hac ibadetini sıradan bir seyahate, kendi konumumuzu da bir turist rehberine dönüştürmemeliyiz. Aşkımızı ve heyecanımızı kaybetmemek Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan her arkadaşımız için geçerlidir. Hac ibadeti için de diğer ibadetler için de bu son derece önemlidir.
"Zihnen, fikren, ilmen ve ruhen hacca hazırlık yapmalıyız..."

Haccın sözlük manası ivazsız, garazsız mahza gayedir. İçinde cidal olmayan, fusuk olmayan mahza gayedir. Üzerinde durmamız gereken en önemli husus, bizim ibadete hazırlığımızdır.

Hem birey hem de kafile başkanı olarak kendimizi bu ibadete hazırlamalıyız. Zihnen, fikren, ilmen ve ruhen hazırlık yapmalıyız. Burada bulunan her arkadaşımız kendisini ruhen, kalben, zihnen bu ibadete hazırlamalıdır. Bu son derece önemlidir. Zihnimiz, kalbimiz ve ruhumuz hazır mı? Bir diğer önemli husus ise, fikren, zihnen ve ruhen hazır olmanın yolu ilmen hazır olmayla çok ilgilidir. Tüm kafile başkanlarımız ilk defa hacca gidiyor gibi hareket ederek yeniden bilgilenmelidir. 40 yıllık bir hac tecrübemiz var. Ancak bu tecrübemizden prensipler, kriterler çıkarabiliyor muyuz? Hizmet kalitemizi artırarak yolumuza devam edebiliyor muyuz? Önemli olan budur. Bizim bu çalışmalarımız bir hac semineri değil, bir eğitim programıdır.
 
"Hac, turistik bir seyahat ya da ziyaret değil, ibadettir..."

Gözden geçirmemiz gereken üç önemli husus vardır. Bunlardan birincisi, haccı menasik olarak yeniden gözden geçirmeliyiz. İkincisi, haccın hikmeti ve esrarı açısından bütün bilgilerimizi gözden geçirmeliyiz. Üçüncüsü ise, organizasyon bilgimizi ve tecrübemizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Bizim için hac turistik bir seyahat ya da ziyaret değil ibadettir.

Biz bunu kaybedersek çok şey kaybederiz. İlmi hazırlık boyutunun üstünde durmamız gerekiyor.

"Hac, hikmeti ve esrarı bakımından cihada benzer..."

Haccın hikmetini ve esrarını çok iyi bileceğiz. Kaybolan hacılarla ilgilenirken haccın hikmetini ve esrarını unutursak haccı kaybederiz. Hacca zihnen, ruhen ve kalben hazırlanırken bir de bedenen hazırlanmak gerekir. Bedenen hazırlanmaktan maksadım organizasyonu en iyi şekilde yapmaktır. Her kafilede iki yüz kişi var. 250'den fazla kafile var. Bu anlamda büyük bir organizasyondur hac. Peygamber Efendimizin haccı, askeri bir harekata benzettiği hadisleri var. Bu anlamda hac bir cihada benzer.

"Üç modernizasyon hac ibadetinin mahiyetini olumsuz yönde değiştirmiştir..."

Üç modernizasyon hac ibadetinin mahiyetini olumsuz yönde değiştirmiştir.

Birincisi, mekanların modernizasyonu... İnşaat makineleri, kocaman binalar haccı olumsuz yönde etkilemektedir. Hacda beni en çok üzen olaylardan birisi de, tavaf yapan gençlerin, insanların Kabenin karşısında duran o ucube saat kulesinin fotoğraflarını çekip arkadaşlarına göndermesidir. İkincisi ise, vasıtaların modernizasyonu... Son olarak ise, bireyselleşme... Hac ibadetindeki bireyselleşme... Hac bizi toplumsallaştıran bir ibadet iken biz haccı bile bireyselleştiren bir ibadete dönüştürdük. Her ülke ayrı bir yerde haccını yapıyor. Arafat'ta bile birbirimizi görmeden geliyoruz. İnsanlar otellerinde bir ya da iki kişilik odalarında kalıyor. Bu hac ibadetini olumsuz yönde etkileyen kötülüklerden biridir. Haccın esrarı ve hikmeti son derece önemli olduğu halde, İslam alemini ve Müslümanları kuşatan beş illetten biri, ibadetleri şekle indirgemek... Hac da böyle oldu.
 
"Hacılardan, 'İslam dünyasında bu kadar kan akarken Efendimize ne cevap vereceğiz' şikayetiyle karşılaşmadım hiç..."

Haccı tekrar nasıl bir eğitime dönüştürebiliriz? Beraber gittiğimiz o hacıları nasıl dönüştürebiliriz? Bunun gayreti içinde olmalıyız. Size gelen şikâyetler genelde otel konforuyla ilgili olacaktır. Şöyle bir şikâyetle karşılaşacağınızı sanmıyorum; 'İslam dünyasında bu kadar kan akarken biz Efendimize ne cevap vereceğiz orada?' diye şikâyetler gelmedi hiç. Haccı bir seyahat gibi görmemek ve hacılarımızın öyle görmemesini sağlamak için haccı bir eğitime dönüştürmeliyiz. Haccın esrarını ve hikmetini gençlerimize nasıl anlatabiliriz onların üslubuyla bunun üstünde düşünmemiz gerekir.

bursadabugun

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum