1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Görmez Bektaşi dergahını ziyaret etti!
Görmez Bektaşi dergahını ziyaret etti!

Görmez Bektaşi dergahını ziyaret etti!

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Batı Trakya'da Dedeağaç’a bağlı Ruşenler köyündeki Bektaşi dergahını ziyaret etti.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Berat Kandili için gittiği Batı Trakya'daki temaslarının son gününde Dedeağaç’a bağlı Ruşenler köyündeki Bektaşi dergahını ziyaret etti.

Prof. Dr. Görmez, Rumeli'ye 1350'de gelerek İslam'ın yayılmasına hizmet eden Seyit Ali Sultan'ın makamını ziyaret etti. Görmez’i Seyyid Ali Sultan Dergahının Baş Postnişi (Dede) Mehmet Koç karşıladı.

"Türkiye'ye dönerken bu dergaha uğramamak olmazdı"

Dede Mehmet Koç ve dergahın sakinleriyle Meydan Evini gezen Görmez, "Türkiye'ye dönerken bu dergaha uğramamak olmazdı. Hem Anadolu'da, hem de Rumeli'de bu dergahları kaybetmekle İslam medeniyeti çok şey kaybetti. Bugün burada ziyaret ettiğimiz zat ve benzeri insanlar asırlar önce, 5, 6, 7 asır önce İslamiyet’in en büyük ideali olan 'insan-ı kamil' idealini bu topraklara getirmek için geldiler. Hem Hoca Ahmet Yesevi, hem Hacı Bektaş-ı Veli'nin 'kamil insan' öğretisini yeryüzünde yaymak için, bu topraklara yüce dinimizin rahmet mesajlarını getirdiler. Ben onlara rahmet diliyorum" dedi.

"Dergahlarımızı ötelemekle çok şey kaybettik"

Görmez, "Son asırlarda, son yıllarda, İslam dünyasında bir kamil insan sorunu yaşıyorsak, irfan geleneğimizi, bu medeniyetimizde kamil insan yetiştirme mekanları olan dergahları zayıflattığımızdan, bu dergahları kaybetmiş olmaktan dolayı çok büyük kayıplar yaşadığımızı ifade etmek isterim" diye konuştu. 

"Dört Kapı, Kırk Makam" üzerinden, "eline, beline, diline sahip ol" felsefesiyle "kamil insan" öğretisinde yeniden durulması gerektiğini ifade eden Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Alevisiyle Sünnisiyle Nakşisiyle Bektaşisiyle biz Müslümanlar aynı inancın mensuplarıyız. Aynı Allah’a, aynı Peygambere, aynı ahirete iman ediyoruz. Aynı kitabın mensuplarıyız. Aramızda bu kadar mensubiyet varken bizim başka mensubiyetlerimizi İslam'a olan mensubiyetimizin önüne geçirmek doğru değil. İslam dünyasında büyük acılar yaşanıyor. İnsan-ı kamil yetiştiren dergahlarımızı ötelemekle çok şey kaybettik."

Daha sonra Seyyid Ali Sultan’ın kabri başında dua eden Görmez, anı defterine şunları yazdı:

"2015 Berat Kandilini Batı Trakya'daki millet varlığımızla birlikte idrak etmenin bahtiyarlığını yaşadık. Türkiye'ye dönerken Hoca Ahmet Yesevi'nin ve Hacı Bektaş-i Veli'nin İslam'ın öngördüğü insan-ı kamil öğretilerini yüzyıllar önce Rumeli'ye taşıyan Seyyid Ali Sultan Dergahını ziyaret etmekten, buranın bekçiliğini yapan Bektaşi kardeşlerimizle buluşmaktan dolayı ikinci bir bahtiyarlık yaşadık."

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.