Görme engelliler e-YDS'ye girebilecek

Görme engelliler e-YDS'ye girebilecek

Eğitimde Görme Engelliler Derneğince (EGED), ÖSYM'nin düzenlediği Elektronik Yabancı Dil Sınavı'na (e-YDS) görme engellilerin de girebileceği bildirildi.

ÖSYM ile birlikte, sistemin ekran okuyucu yazılımlara uyumu konusunda 10 ay süren bir çalışma yürütüldüğü bildirilen açıklamada, çalışmaların belli aşamaya geldikten sonra iki defa yaklaşık 20 görme engelli ile Ankara'da deneme sınavlarının düzenlendiği ve katılımcıların geri bildirimlerinin alındığı aktarıldı.

Açıklamada, "ÖSYM tarafından e-YDS başvuru kılavuzunda yapılan değişikliklerle birlikte engelli adayların bu sınava girmelerinde hiçbir engel kalmadı. Artık isteyen engelli bir aday, 2017/e-YDS/5 ile birlikte dilediği zaman sınava başvuru yapabilecek." bilgisi paylaşıldı.

Ekran okuyucu yazılım veya ekran büyüteci ile sınava girecek görme engellilerin diğer illerde alt yapı sağlanıncaya kadar Ankara'da sınava alınacağı belirtilen açıklamada, "Görme engelli adayların sınava girmeden önce "http://esinav.osym.gov.tr/deneme" internet adresindeki deneme sınavı uygulamasını incelemelerini öneriyoruz. Bu sınav ile birlikte görme engelli adaylar, ilk defa ulusal bir merkezi sınava ekran okuyucu veya ekran büyütme yazılımı ile katılabilecek. Dolayısıyla geldiğimiz aşama, görme engelli adayların tüm sınavlara bilgisayar ortamında girebilmesinin önünü açacak devrim niteliğinde bir kazanım." değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada e-YDS 2017/5 için son başvuru tarihinin 18 Mayıs, sınav tarihinin ise 27 Mayıs olduğu hatırlatıldı.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.