Google'dan sokağa çıkma yasağı raporu

Google'dan sokağa çıkma yasağı raporu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanmaya başlanan sokağa çıkma kısıtlamalarının hayatımızı nasıl değiştirdiği Google tarafından verilerle paylaşıldı.

A+A-

Google, nisan ayından bu yana düzenli olarak her ülkenin toplum hareketliliği raporlarını paylaşıyor. Bu raporların yayınlama amacı ise halk sağlığı görevlilerinin ve hükümetlerin COVID-19 pandemisine karşı almış olduğu önlemlerin, ne ölçüde işe yaradığını tespit etmelerine yardımcı olmak.

7 Aralık tarihli toplum hareketliliği raporu da koronavirüs tedbirleri kapsamında 1 Aralık'tan itibaren uygulanmaya başlanan sokağa çıkma kısıtlamasının insan hareketliliğini nasıl değiştirdiğini ortaya koyuyor.

Buna göre 26 Ekim-7 Aralık tarihleri arasında Türkiye'deki insan hareketliliğinde;

Alışveriş ve eğlence merkezlerinde yüzde 37,
Kamuya açık alanlarda yüzde12,
Toplu taşıma araç ve istasyonlarında yüzde 25,
İş yerlerinde yüzde 25 oranında düşüş yaşanırken market ve eczanelerde yüzde11, konutlarda ise yüzde 9 oranında yoğunluk artışı gerçekleşti.

Paylaşılan veriler; ilk kez 21 Kasım Cumartesi günü uygulanmaya başlanan sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte insan hareketliliğinde azalışın başladığını, 1 Aralık itibariyle daha geniş kapsamlı kısıtlama tedbirlerinin hayata geçirilmesiyle de özellikle geçtiğimiz hafta sonu (5-6 Aralık) hareketliliğin çok daha azaldığını gözler önüne seriyor.

Google'ın toplum hareketliliği raporu, iller bazında da değişimi ortaya koyuyor. 

DonanımHaber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.