Google Asistan için beklenen özellik geldi

Google Asistan için beklenen özellik geldi

Google Asistan'ın beklenmedik anlarda çalışmaya başlaması durumu tek kelimeyle engellenebilecek.

A+A-

Bildiğiniz üzere akıllı hoparlörler ve asistan destekli cihazlar, çeşitli aramaları gerçekleştirmek, müzik çalmak veya bir sorunuza yanıt vermek için sizi 24 saat dinliyor.

Bu anlamda cihazların aslında onlara bir şey söylemediğiniz veya sormadığınız anlarda da devreye girip yanlışlıkla yanıt verdiği olabiliyor. Google, bu tür anlarda Google Asistan destekli cihazınızı anında susturabilmeniz için yeni bir özelliği devreye soktuğunu açıkladı.

Bildiğiniz gibi üretilen hemen hemen bütün sesli asistanları devreye sokmak için çeşitli anahtar sözcükler bulunuyor. Apple cephesinde bu, 'Hey, Siri!' iken, Google tarafındaysa asistanı uyandırmak için 'Hey, Google!' demeniz gerekiyor. Ancak hemen hemen bütün sesli asistanlar, gün içerisinde en az bir kez fonetik olarak benzer bir kelime veya cümleyi yanlış algılayarak bir anda devreye girebiliyor.

Her ne kadar çoğu zaman sesli asistanlar uyandıktan sonra sadece bir uyarı sesi vererek kapansa da bu durum her zaman geçerli olmuyor. Google Asistan kullanıcıları, zaman zaman sanki uzun bir cevaba ihtiyaç duyan bir soru sormuşlar gibi yaklaşık bir dakika boyunca asistanı dinlemek durumunda kalıyorlar. Bu durum can sıkıcı olabildiği gibi, cihazların şarjının da erkenden bitmesine sebep oluyor.

Bir süredir bu problem üzerinde çalışan Google, en sonunda pratik bir çözümle geldi. Geçtiğimiz dönemlerde yanlışlıkla devreye giren Google Asistan'ı durdurmak için öncelikle 'Hey, Google' demeniz ve ardından asistanı durdurmak için Stop! (Dur) demeniz gerekiyordu. Google tarafından getirilen yeni güncellemeyle birlikte, artık bir anda konuşmaya başlayan asistanı durdurmak için sadece Dur demeniz yeterli olacak. Böylece olmadık bir anda çalışan asistanı, iki ayrı komut vermeden susturmanız mümkün olacak.

ShiftDelete

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.