1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Göç dramı
Göç dramı

Göç dramı

Irak’ta IŞİD saldırıları ve örgüte karşı koalisyon güçlerinin bombardımanlarına Şii milislerin intikam cinayetleri ve yağmalama olayları da eklenince evini terk eden insanların sayısı 2.7 milyona çıktı.

A+A-

Ülkede iç sığınmacı sayısı son bir buçuk ayda 100 bin kişi arttı.
 
Irak'ta terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyonların ve çatışmaların sürdüğü kentlerdeki sığınmacı sayısının 2,7 milyona ulaştığı bildirildi. Hükümete bağlı Sığınmacılara Yardım Komitesi Üyesi Asgar el-Musevi, Musul, Diyala, Enbar ve Selahaddin illerindeki sığınmacı sayısının IŞİD'e karşı kara operasyonlarının da başladığı son bir buçuk ay içerisinde 100 bin kişi artarak 2,7 milyona ulaştığını söyledi. Musevi, “Böylece resmi rakamlarla bu kentlerde yaşayan 540 bin aile, IŞİD'in saldırıları ve örgüte yönelik askeri operasyonlar nedeniyle evlerini terk ederek sığınmacı durumuna düştü” ifadesini kullandı.

MİLİSLER SİVİLLERİ VURDU

IŞİD'in ABD liderliğindeki koalisyon saldırıları öncesinde yerli halktan para karşılığında şehri terk etmelerini istediği ileri sürülürken yerel kaynaklar Sünni sivillerin Şii milislerin saldırılarından korkmaları sebebiyle evlerini terk ettiğini aktarıyor. 
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 18 Mart'ta yayınladığı raporda, IŞİD'e karşı Irak ordusunun ve ona destek veren Şii milislerin Selahaddin eyaletinde yer alan Emirli beldesinde sivillerin evlerini kasten bombaladıklarını ve binlerce kişiyi evlerini terk etmeye zorladığını duyurmuştu.

GÖLGE ETMESİNLER YETER

Öte yandan Irak'taki silahlı gruplar, El-Haşdu'ş Şabi adı verilen Şii milislerin Enbar'ı kurtarma operasyonuna katılmasına karşı çıktığı bildirildi. Ramadi'de IŞİD'e karşı savaşan silahlı gruplardan biri olan Ed-Duleymi aşireti şeyhi Ömer ed-Duleymi, Şii milislerin IŞİD'den kurtarılan Tikrit'te, askeri kurallara aykırı davranışlarda bulunduğunu belirterek, “Milislerin vatandaşların mallarını yağmalaması ve hırsızlık yapması, Haşdu'ş Şabi'nin Enbar'ın kurtarılması operasyonuna katılması konusundaki kararımızı yeniden gözden geçirmemize neden oldu” dedi.

yenişafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.