'Gereken her türlü adım atılacak'

'Gereken her türlü adım atılacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerine karşı atılması gereken her türlü adımın atılacağını söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki Fatih Ormanı Camisi'nde cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Çarşamba akşamı ABD Başkanı Barack Obama ile bir görüşme yaptığını hatırlatarak, "Görüşmeyle de bölücü örgütün yanında DEAŞ terör örgütüyle mücadeledeki kararlılığımızı teyit ettik. Dedik ki 'Bizim için DEAŞ, bir terör örgütüdür. Böyle bir terör örgütüne karşı Türkiye hassasiyetini korumaktadır. Bu hassasiyetimizin gereği olarak da bu gece bildiğiniz gibi ilk adım kararlı bir şekilde atıldı." diye konuştu.

"Gereken adımlar atılacak"

Erdoğan, 16 vilayette 300'e yakın noktada yapılan operasyonlarla bir sürecin başlatıldığını belirterek, bu süreçte çok sayıda zanlının gözaltına alındığını kaydetti.

Operasyonların kararlı bir şekilde süreceğini vurgulayan Erdoğan, şunları aktardı: 

"Bu gözaltına alınanlarla ilgili bir süreç başladığı gibi bu sadece bu geceye yönelik bir operasyon değildir. Operasyon bundan sonraki süreçte de kararlı bir şekilde devam edecektir. Burada hedefler bellidir. DEAŞ, başta olmak üzere gerek bölücü terör örgütü PKK olsun, bunun yanında DHKP/C olsun, diğer terör örgütleri olsun, bizim için adlarının şöyle veya böyle olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Bunların hepsi terör örgütüdür. Terör örgütlerine karşı da gerek hükümetimiz gerek güvenlik kuvvetlerimiz yani devletimiz atılması gereken her türlü adımı atacaktır. Bu bir kararlılıktır. Çünkü devletimizin olduğu yerde biz farklı bir devlet yapılanmasına müsaade edemeyiz. Bunun adı 'Paralel Devlet' olabilir, şu devlet, bu devlet olabilir. Hiç fark etmiyor. Bunların hepsi milli güvenliğimizi tehdide yönelik atılmış adımlardır. Milli güvenliğimizi tehdit eden bu yapılanmalara karşı nereden gelirse gelsin devletimiz hükümeti, tüm güvenlik güçleri ve kurumlarıyla bu adımı atacaktır. Sadece bu akşam atılsın, bundan sonra dursun diye bir şey yok. Bu ülkede refahımızı, huzurumuzu, vatandaşımızın ve milletimizin güvenliğini temin noktasında atılması gereken adımlar neyse bu adımlar atılacaktır. Bu gece, bunun çok önemli bir başlangıç noktası olmuştur. Bundan sonraki sonraki süreçte de bu kararlılıkla devam edecektir."

"Vatandaşımız devletine inansın, güvensin"

"Vatandaşıma bir defa korku atmosferi içerisinde yaşamamalarını tavsiye ediyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların özgüveninin her şeyin ötesinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şunu da bilmemiz lazım ki; şu anda biz çok çok farklı bir mücadelenin içerisine girmiş bulunuyoruz ve bu mücadele içerisinde de sonuna kadar ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Vatandaşımız devletine inansın, güvensin" diye konuştu.

"Terör örgütünü arkasına alanlar bedelini ödeyecektir"

Devletin bekası için şehit olan bütün şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle bir bedel ödüyoruz ama bunun bedelini bu terör örgütünü arkasına alanlar da ödeyeceklerdir. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum. Tüm medyadan da şunu istiyorum: Lütfen sizler de birlik, beraberlik içerisinde bölücü terör örgütlerini arkasına alanlara destek olmaktan değil de bu ülkenin birliğini, beraberliğini savunmaya, buna destek vermeye yazılı ve görsel medya da gerekli desteği verecek olursa tablo daha farklı olur" dedi.

"Ülke yönetimsiz kalmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet kurma çalışmalarına ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"Koalisyon olur veya olmaz. Olması halinde zaten bitmiş demektir iş ve iş başlar. Koalisyon olamıyorsa o zaman bu işte nihai kararı verecek olan merci milli iradedir ve o zaman da süratle millete gidilir ve milli irade nasıl tecelli ediyorsa ona göre milli iradenin tecelli ettiği istikamette adım atılır ve bu da bizim 90 günümüzü alır. Bu süreç içinde de ülke yönetimsiz kalmaz ve kurulacak bir hükümetle, bu geçici hükümettir. Anayasa'da hepsi belirlenmiştir ve buna göre adımlar atılır."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.