Gençler kendi işini kurmak istiyor

Gençler kendi işini kurmak istiyor

Türkıye’de gençlerin yaklaşık yarısı girişimci olarak kendisine iş kurmak istiyor.

Eğitişim Kariyer Enstitüsü tarafından, Youth Media’ya yaptırılan, 21-31 yaş arasındaki 3 bin 35 gencin online olarak cevapladığı ‘’Gençler Ne Düşünüyor?’’ başlıklı araştırmadan derlenen bilgilere göre, Türkiye’deki gençlerin yüzde 46’sı başka bir ülkede yaşamak istiyor.

Yüzde 46 oranla ‘’Başka bir ülkede yaşamak isterdim’’ cevabını veren gençlere bu ülkenin hangisi olduğu sorulduğunda, ilk sırada ABD yer alıyor. İlk onda yer alan diğer ülkeler İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, Kanada, Fransa, Avustralya ve Almanya olarak sıralandı. ‘’Geleceğinize umutla bakabiliyor musunuz?’’ sorusuna, gençlerin yüzde 76’sı ‘’Evet’’ cevabını verirken, bu soruya ‘’fikrim yok’’ olarak cevabını verenlerin oranı yüzde 13, ‘’Hayır’’ diyenlerin oranı da yüzde 11 oldu. Anket sonuçlarına göre, gençlerin gelecekte kariyer yapmayı düşündükleri alan sorulduğunda en cazip alanın yüzde 16 ile finans, yüzde 15 ile pazarlama ve yüzde 14 ile insan kaynakları olduğu görülüyor. Girişimciliğin yüzde 13 ile 4’üncü sırada olması artık Türk gençlerinin de kendi işlerini geliştirip yönetmek istediklerini vurgulayan önemli bir gösterge. İş hayatları için en cazip gelen seçenek sorulduğunda ise gençlerin yüzde 48’i ‘’Girişimci olarak kendi işimi kurmak’’ şıkkını tercih ettiği görülüyor.

“İNTERNETSİZ ASLA OLMAZ” DİYORLAR

Anket sonuçlarına göre sanal ortam ve sosyal medyayı sosyal olabilmek için tercih edenlerin oranları yalnızca yüzde 8. Gençler yüzde 40 ile birinci tercihlerini okul, kurs, dershane ve öğrenci kulüpleri olarak belirtti. Anketi cevaplayan gençlerin yüzde 82’si ‘’İnternetsiz bir dünya düşünebiliyor musunuz?’’ sorusuna ‘’kesinlikle hayır’’ cevabını verdi. Gençlere ‘’Elinize ekstradan 1000 lira geçse bununla ne yapardınız?’’ diye sorduğumuzda, yüzde 47’si ‘’Kariyerim için eğitim alırdım’’ cevabını verdi. Yüzde 24’le ikinci tercih edilen seçenek, ele geçen ekstra 1000 lira ile ‘’borç ödeme’’ oldu.
Yeni Asya