1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gelecek yılın suyu da tüketiliyor
Gelecek yılın suyu da tüketiliyor

Gelecek yılın suyu da tüketiliyor

Aşırı sıcaklar elektrik tüketimine zirve yaptırdı.

A+A-
Geçen cuma 812,7 milyon kWh elektrik tüketimiyle cumhururiyet tarihinin rekoru kırıldı. Talebin karşılanması için doğalgazla çalışan santraller ve barajlara ağırlık veriliyor. Barajlarda gelecek yılın suyunun kullanıldığını belirten uzmanlar uyarıyor: Elektrikte doğalgazın payı daha da artacak.
 
Havaların ısınmasıyla birlikte artan klima kullanımı, elektrik tüketiminde tarihi rekorlar kırdırıyor. Cuma günü 812,7 milyon kilovatsaat (kWh) günlük tüketim ile yeni bir rekor kırıldı. Enerji Yönetimi, talebi karşılamak için doğalgazla çalışan santrallere ağırlık verdi. Ayrıca barajlarda suyun azalmasına rağmen, tüketim patlamasının yaşandığı cuma günü üretime dahil edildi. Enerji Yönetimi kaynakları, talep artışını karşılamak için su dahil bütün kaynakların değerlendirildiği bilgisini verdi. Ancak sektör uzmanları uyardı: Barajlarda kışın ve gelecek yılın suyu tüketiliyor. Büyük risk. Elektrikte doğalgazın payı daha da artacak.
 
    Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre, 11 Temmuz günü elektrikte 812,7 milyon kWh tüketim ile yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. Enerji Yönetimi, rekor talep artışını karşılamak için doğalgazla elektrik üreten santrallere ağırlık verdi. Aynı gün üretilen elektriğin yüzde 48’i gazla çalışan santrallerden elde edildi. Ayrıca talebin karşılanması için barajlı-barajsız santrallerde çalıştırılarak üretimin yüzde 19’u karşılandı. Geri kalan ihtiyaç ise kömür, rüzgâr ve diğer kaynaklardan elde edildi. Aynı veriler, son zamanlarda suya ağırlık verilmesiyle barajlarda yaşanan sıkıntıyı ortaya koydu. Elektrik üreten en büyük 3 baraj olan Atatürk, Keban ve Karakaya’da su seviyesi hızla azalıyor. En fazla düşüş 11,8 metre ile Karakaya’da yaşandı. 12 Temmuz 2013’te Keban’da 842,6 metre olan göl kot seviyesi, 12 Temmuz 2014’te 830,9 metreye geriledi. Diğer barajların kot seviyelerinde de hızlı düşüş yaşanıyor.
 
    Barajlardaki suyun azalması, yeni bir elektrik krizine neden olacak. Uzmanlara göre, ciddi bir kuraklık var. Kuraklık; bir yandan su gelirini azaltıyor, diğer yandan klimalar yüzünden elektrik tüketimi artırıyor. Enerji Yönetimi, elektrik ihtiyacını karşılamak için barajlara da yükleniyor. Aynı kaynaklar konuya açıklık getirdi: Kış mevsimi açısından kurak bir yıl geçti. Barajlara çok az su geldi. Mevsim yaz, havalar çok sıcak, elektrik tüketimi artıyor. Yapılan iş, gaza ilave barajlara yüklenmek. Oysa barajlar enerji ihtiyacının karşılanmasında çok stratejik kullanılmalı. Bir nevi enerji stoku yapıyor. Su biterse, ihtiyaç tamamen doğalgazla karşılanacak. Bu çok büyük kriz. Çünkü yeni yağmur yağmayacak ve kışa barajlarda var olan suyla girilecek. Şu an yapılan iş, bu kışın ve gelecek yılın suyuyla elektrik üretiliyor. Önümüzde daha büyük bir kriz gözüküyor. Uzmanlar, geç kalınmasına rağmen ‘zararın neresinden dönersen kârdır mantığıyla’ planlı elektrik tüketime geçilmesi ve tasarruf uyarısı yaptı.
 
Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.