Gediz Üniversitesi'nden bilime büyük destek

Gediz Üniversitesi'nden bilime büyük destek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü, bilimsel araştırmalara büyük destek verecek. TÜİK’in ekonomiye ve sosyal hayata mercek tutan bütün verileri akademisyenlerle paylaşılacak.

A+A-

Bu kapsamda Gediz Üniversitesi’yle protokol yapıldı. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve TÜİK İzmir Bölge Müdürü Ökkeş Kulakoğlu, Gediz'li araştırmacıların elini güçlendirecek bir anlaşmaya imza attı.

Konu hakkında açıklama yapan Bölge Müdürü Kulakoğlu, kapılarını İzmir’deki bütün üniversitelere açtıklarını ve ilk etapta Gediz'le işbirliğine gittiklerini kaydetti. Kamu kaynakları kullanılarak elde edilen, oldukça maliyetli ve zahmetli istatistiki verilerin bilimsel gelişime hizmet etmesini istediklerini belirterek, “TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü olarak, her ay binin üzerinde ev ve işyerinde araştırmalar gerçekleştiriyoruz. Bunların neticesinde çok önemli sosyal ve ekonomik göstergelere ulaşıyoruz. Bu istatistiklerden yararlanılarak çok değerli bilimsel çalışmalar yapılabilir, böylece elimizdeki verilerden daha çok toplumsal fayda sağlanabilir. İşte bu düşünceyle bölge müdürlüğümüzde yer alan Veri Araştırma Merkezi’ni bilim insanlarının kullanımına sunuyoruz.” dedi.

Rektör Çevik de bilime böyle önemli bir destek veren TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür etti: “Araştırmacılar için bilimsel kriterler gözetilerek elde edilen güvenilir ve sağlıklı verilere sahip olmak çok önemli. TÜİK’in istatistikleri, bu açıdan adeta altın değerinde. Bu sayede daha nitelikli ve daha çok araştırma yapılacağını, ülkemizin mevcut durumunu kâğıda döken istatistiklerin rehberliğinde ekonomik ve toplumsal ilerlememize hız katacak akademik çalışmaların ortaya çıkarılacağını düşünüyorum. Gediz Üniversitesi olarak önceliklerimiz arasında hem sosyal hem de fen bilimleri alanlarındaki araştırmalar da yer alıyor. TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nün bu yöndeki işbirliği çağrısını memnuniyetle kabul ettik. Bu birliktelikten güç doğacak, kurumların el ele vermesiyle oluşacak sinerjiyle ülkemiz kazanacak.”

CHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.