Gazze'ye gitmek isteyen aktivistlere Mısır engeli

Gazze'ye gitmek isteyen aktivistlere Mısır engeli

Gazze'ye gitmek için Kahire'ye gelen aralarında Fransa, Belçika ve ABD'den aktivistlerin bulunduğu 62 kişilik grup, Mısır makamlarınca havalanında alıkonuldu.

A+A-

Alınan bilgiye göre,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye gitmek üzere, aralarında Cezayir, Fransa, Belçika, ABD ve Avusturya gibi ülkelerden aktivistlerin bulunduğu 62 kişi, Kahire Havaalanı'na geldi. Söz konusu kişilere, burada Mısırlı makamlarca havaalanından çıkış izni verilmedi.

Havaalanında bekletilen grupta, Fransız işgaline karşı mücadelesiyle tanınan Cezayirli aktivist Cemile Buhayrat'ın da bulunduğu iddia edildi. Alıkonulan 62 aktivistin bugün geldikleri ülkelere geri gönderilecekleri belirtildi.

Mısırlı yetkililer, "Refah Sınır Kapısı'nın kapalı olduğu, ayrıca aktivistler arasında ülkeye girişi yasak olan kişilerin bulunduğunu", bu nedenle grubun Gazze'ye gidişine izin verilmediğini belirtti.

Gazze'deki Filistin hükümeti, "8 Mart Dünya kadınlar Günü münasebetiyle" farklı ülkelerden 80 kişilik bir heyetin Gazze'ye geleceğini duyurmuştu.

Mısır makamları, Gazze'de yönetimi elinde bulunduran Hamas hükümetini, "ülkenin içişlerine karışmak ve Mısır'da terör eylemleri gerçekleştirmekle" suçluyor. Kahire Acil İşler Mahkemesi de Hamas'ın Mısır'daki faaliyetlerinin yasaklanmasına ve "ülkede bulunan merkezleri"nin kapatılmasına karar vermişti.

Mısır, 3 Temmuz’daki askeri darbenin ardından, İsrail'in ablukası nedeniyle, Gazze'nin dünyaya açılan kapısı durumundaki Refah Sınır Kapısı'nı sık sık kapatıyor. Zaman zaman açılan kapıdan, az sayıda kişinin geçmesine izin veriliyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.