Gazze'ye bir kritik ilaç yardımı daha

Gazze'ye bir kritik ilaç yardımı daha

Türk Kızılayı sağlık sorunları yaşanan Gazze'nin elini bırakmıyor. Gazze'ye Kızılay tarafından 8.5 ton ilaç gönderildi.

Türk Kızılayının Gazze'ye gönderdiği ilaçlar, Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen törenle Filistinli yetkililere teslim edildi.

Türk Kızılayı Uluslararası Programlar Yöneticisi Selçuk Öztürk, Türk halkı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık'ın Filistin halkına selamlarını iletti.

Öztürk, Türk Kızılayının Gazze'de 9 yıl önce açtığı daimi ofisle Filistinlilere çeşitli yardımlar ulaştırdığını dile getirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Direktörü Eşref Ebu Mahadi de, "Türk Kızılayından gelen 270 bin dolar değerindeki ilaç yardımı, Sağlık Bakanlığının ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılamaktadır" ifadelerini kullandı.

Ebu Mahadi, Türkiye'nin özellikle sağlık sektörü alanında ve insani yardımlarla Filistin halkının yanında durduğunu söyledi. 

Filistin'e yapılan bu yardımların Türk Kızılayı için bir ilk olmadığını vurgulayan Mahadi, mayıs ayında Gazze'den gelen acil durum çağrısı üzerine de Türk Kızılayının Filistin'e 100 bin dolar değerinde ilaç ve tıbbi yardım ulaştırdığını hatırlattı.

Ebu Mahadi, Filistin Sağlık Bakanlığının aylık ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyaçlarını karşılamak için 4 milyon dolara gereksinim duyduklarını belirtti.

220'den fazla Filistinli şehit oldu

Filistinliler, 30 Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında işgal karşıtı gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise, "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

İsrail askerlerinin 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl gösterilere müdahalesinde 220'den fazla Filistinli şehit oldu, çok sayıda kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı mayıs ayında bölgede ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyacının artığını duyurmuş, kısa süre önce de Gazze'deki sağlık sektöründe çöküş yaşanabileceği uyarısını yapmıştı.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.